Sports Fixtures: 1 Mar 2017 - 31 Mar 2017

DateDescriptionStart AtEndYearsStaff
01/03/2017
Boys U18 3rd XI v Ludlow College (H)
6th Form MJL/SSP
01/03/2017
U13 Girls EHB In2Hockey Tournament @home
2:00 PM 5:00 PM 8 SKS
01/03/2017
Girls Netball vs. Codsall High (H) 3.45pm start
3:45 PM 9/10 GEC
01/03/2017
6th form Netball vs Codsall High (A) Leave 1pm Return 3pm
Transport: longmynd
6th form GEC
01/03/2017
Boys Football ECFA Mens Knockout Trophy v Cheltenham (A) Meet 10pm
Transport: Longmynd
6th Form DLL/JJT
02/03/2017
Boys Football ESFA Open Schools R5 v SFX College (H) Meet 12:45pm
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 7 DJH/DLL
02/03/2017
Boys Football ESFA Open Schools Semi Final v Ashfield School NG17 8HP (A) Meet 10:15am Return 6pm
Transport: Longmynd
3:00 PM 4:30 PM 9 JAA/DLL/PDB
03/03/2017
Boys Football ECFA League Cat 1 v Myerscough College (H) Meet 12pm
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JJT
03/03/2017
Boys Football County Cup Semi Final v Oswestry (A) Meet 2pm
3:15 PM 4:45 PM 6th Form PDB/DJH
03/03/2017
Football League 6 aside Northern Finals @ Sheffield Wednesday Leave 10-30am Return 5-00pm Middlewood Road, S6 1TF
1:00 PM 3:00 PM 7/8 ALP
04/03/2017
DoE Bronze Group A Accompanied Day Walk
9:00 AM 5:00 PM 10 ALP
05/03/2017
DoE Bronze Group B Accompanied Day Walk
9:00 AM 5:00 PM 10 ALP
06/03/2017
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
06/03/2017
U13 County Netball Tournament @ Church Stretton School Leave 12.45pm Return 4.30pm
Transport: longmynd minibus required
8 GEC
06/03/2017
ESFA National 5 aside Finals Girls and Boys @ Play Football Birmingham Leave 9-30am Return 5-00pm
11:00 AM 3:30 PM 7 ALP/DJH
06/03/2017
Girls Basketball v Ludlow (H)
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/
06/03/2017
Boys Football ECFA Cat 1 v Preston College (Meet 8:30pm)
Transport: Longmynd
12:30 PM 2:00 PM 6th Form DLL/JJT
07/03/2017
Boys Football ESFA Schools Cup v Blue Coat School (A) Meet 12:30pm Return 7pm
3:15 PM 4:45 PM 7 DJH/DLL
07/03/2017
Boys U12 TWSSA Hockey @TTS Meet 3:15pm Finish 5:15pm
3:30 PM 5:15 PM 7 SKS
07/03/2017
Bronze Group A Duke of Edinburgh Meeting
3:30 PM 5:00 PM 10 ALP
07/03/2017
Girls County Cup v Belvidere (A) Leave 2-30pm Return 5-15pm
Results: CANCELLED
Transport: CANCELLED
3:30 PM 4:45 PM 8/9 ALP
07/03/2017
Boys Football County Cup v Oldbury Wells (H)
Transport: CANCELLED
7 DJH/DLL
07/03/2017
Boys County Cup Basketball v Shrewsbury School (A) Leave 3-00pm Return 5-30pm
Transport: TBC
3:45 PM 5:00 PM 6th Form JJT
07/03/2017
U14 Boys Hockey - Midlands Final @CannockHC 8:30-16:00
9:00 AM 4:00 PM 8/9 SKS+1
07/03/2017
Sports Leader @ Winter Games @ Shrewsbury Sports Village 12-14 Leave 8-30pm Return 12-30pm
9:00 AM 12:00 PM 9/10/6th Form ALP
08/03/2017
Girls County Cup v Shrewsbury Sixth Form (A) @ Beckbury Lane, London Road SY2 6PQ Leave 12-15pm Return 3-00pm
1:00 PM 2:30 PM 11/6th Form ALP
08/03/2017
Year 8 boys football V Idsall - County cup semi finals (H) KO time 3:30pm
3:45 PM 5:15 PM 8 MJL
08/03/2017
Water polo vs Church Stretton @ Home. Meet 5.40
Transport: N/A
6:30 PM 7:30 PM All Years SSP
08/03/2017
Year 8 boys County Cup football V Idsall (H). Meet at 3:00pm. Finish at 5pm
3:45 PM 5:00 PM 8 MJL
08/03/2017
Boys U18 4th XI v Bridgnorth Endowed (H)
6th Form JAA/SKS
08/03/2017
Girls Shropshire County v Worcestershire
6:30 PM 8:00 PM 8/9 ALP
08/03/2017
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Romulous FC 1 (A)
Results: CANCELLED
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
08/03/2017
Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Accrington & Rossendale College Mens 1 (A)
Transport: Longmynd
6th Form DLL/JJT
08/03/2017
Spring Relays at Attingham Park
DJH/GEC
08/03/2017
U13 Boys EHB In2Hockey Tournament @home
2:00 PM 5:00 PM 8 SKS
08/03/2017
Boys U18 Football County Cup Semi Final v Oswestry (A) Meet 1pm
2:45 PM 4:30 PM 6th Form PDB/JJT
09/03/2017
U14 T&W Netball Tournament @ Abraham Darby Leave 3.30pm Return 5.30pm
Transport: School minibus
4:00 PM 5:15 PM 9 GEC
09/03/2017
Girls ESFA National Cup v Brockington College on 3G (9 aside) (H) Meet 1-15pm
2:00 PM 3:15 PM 7/8 ALP
09/03/2017
Year 8 boys basketball V Charlton (A). Meet at 3:00pm. Return at 5:15pm
Transport: Longmynd
3:45 PM 5:00 PM 8 MJL
09/03/2017
Boys Football ESFA SChools Cup v Wickersley School & Sports College (H) Grass Meet 12:45pm
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 9 JAA/DLL
10/03/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup v Audenshaw School (H) Meet 12:15pm
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 9 JAA/DLL
10/03/2017
JCA Netball Weekend @ Condover Hall, Shrewsbury Leave 3pm Return Sunday 3pm
Transport: Longmynd required
8/9 GEC/ALP/CMC
10/03/2017
Boys County Cup v Burton Borough (H)
3:00 PM 4:30 PM 11 IRR
10/03/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R8 v Wright Robins College M18 8RL (A) Meet 10:30pm Return 5pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 8 MJL/PDB
11/03/2017
JCA Netball weekend @ Condover Hall, Shrewsbury
8/9 GEC/ALP/CMC
12/03/2017
JCA Netball weekend @ Condover Hall, Shrewsbury Leave Condover 2pm
Transport: Longmynd required
8/9 GEC/ALP/CMC
13/03/2017
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
13/03/2017
U15 County Netball Tournament @ HLC Leave 1.15pm Return 4.45pm
Transport: school minibus
2:00 PM 4:00 PM 10 GEC
13/03/2017
U13 West Midlands Cup v Shenley Academy (A)
2:00 PM 3:30 PM 7/8 ALP
14/03/2017
Girls U14 TWSSA Hockey @TTS Meet 3:15pm Finish 5:15pm
3:30 PM 5:15 PM 9 SKS
14/03/2017
Silver & Gold Duke of Edinburgh Meeting
3:30 PM 5:00 PM 11 ALP
14/03/2017
Boys U18 County Cup Final v Shrewsbury School at AFC Telford United
7:00 PM 9:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
14/03/2017
Boys U13 County Cup Final v TBC at AFC Telford United
5:00 PM 6:30 PM 8 MJL/DLL/PDB
14/03/2017
Year 8 boys County Cup Final V Belvidere @The Bucks head Meet at 3:00pm for training. 5pm KO
Transport: Mini bus
5:00 PM 6:30 PM 8 MJL
15/03/2017
St Georges Park Training session
Transport: Longmynd
8:30 AM 2:30 PM 7 boys DJH
15/03/2017
Y7/8/9 Netball @ Ercall Wood Leave 3.30 Return 5.15pm
Transport: Required
3:45 PM 4:45 PM 7/8/9 GEC
15/03/2017
Boys Football SSCFA League 4th xl v Shrewsbury School (A) Meet 12-15pm Return 3-30pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 6th Form JAA/SKS
15/03/2017
Telford and District Swimming Championships @ Wrekin College. Meet 12.15pm
Transport: Required
1:30 PM 4:00 PM All Years SSP/CMC
15/03/2017
Boys U18 4th XI v Madeley Academy (A)
Results: CANCELLED
6th Form JAA/SKS
15/03/2017
Boys U18 3rd XI v Telford College (A)
6th Form MJL/SSP
15/03/2017
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Newcastle Town 1 (H)
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
16/03/2017
U12 Boys EHB In2Hockey Tournament @home
2:00 PM 5:00 PM 7 SKS
16/03/2017
Yr 8 T&W Netball Tournament @ Ab Dab Leave 3.15pm Return 5.15pm
Transport: School Minibus
3:45 PM 5:00 PM 8 GEC
16/03/2017
U12 Boys District Cup football v Burton Borough (A) Meet 3.00pm Return 5.15pm
Transport: TTS Minibus TBC
3:30 PM 4:30 PM 7 DJH
16/03/2017
Yr 7A+B Netball @ BBS Leave 3.15pm Return 5.15pm
Transport: required
3:45 PM 4:45 PM 7 GEC
16/03/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup Semi- Final v Cardinal Heenan Catholic Sports College (A) @ Breckside Park 3G L6 OAG
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 10 JJT/DLL
17/03/2017
Girls National Cup v St Bedes Middle School (H)
2:00 PM 3:15 PM 7 ALP
18/03/2017
U14 hockey (A&B) vs Bedford school (away) Postponed
Transport: MK40 2TU
8/9 SKS/JAA
18/03/2017
DoE Bronze Group A Planning Day
9:00 AM 4:30 PM 10 ALP
19/03/2017
DoE Bronze Group B Planning Day
9:00 AM 4:30 PM 10 ALP
20/03/2017
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
20/03/2017
Year 7 A team training 3.45-4.45pm
3:45 PM 4:45 PM 7 GEC
21/03/2017
Boys Football ESFA Schools Cup Semi Final v Ponteland Community Middle School (H)
Transport: N/A
7 DJH/DLL
21/03/2017
Boys District Cup Semi Final v Charlton (H)
Results: CANCELLED
11 IRR
21/03/2017
AQA GCE As PE New Spec Moderation
DJH/JJT
21/03/2017
Primary PGCE Physical Education CPD
4:30 PM 6:30 PM R Beyer, J Sweeney
21/03/2017
U12 County Netball Tournament @ SHS Leave 1pm Return 4.30pm
Transport: School Minibus
2:00 PM 4:00 PM 7 GEC
21/03/2017
West Midlands Badminton Championships,Nechells Leisure Centre, Birmingham B7 4AR
10:00 AM 2:00 PM 8 JAA/
21/03/2017
Boys U13 TWSSA Hockey (Away) William Brookes Meet 2:45pm Finish 4:50pm
3:30 PM 4:50 PM 8 SKS
21/03/2017
Bronze Group B meeting
3:30 PM 5:00 PM 10 ALP
22/03/2017
Yr 7A/B Girls Netball @ Shrewsbury High (A) Leave 3.30pm Return 5.45pm
Transport: School Minibus
4:00 PM 5:00 PM 7 GEC
22/03/2017
Boys U18 3rd XI v Codsall High School (H) Meet 12:45pm
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 6th Form MJL/SSP
22/03/2017
Girls Shropshire County v West midlands
7:00 PM 9:00 PM 8/9 ALP
22/03/2017
Y7 B Team District Cup Semi-Final v Charlton (H) Meet at 3.15pm
3:45 PM 5:00 PM 7 DJH
22/03/2017
Boys District Cup Semi Final v HLC (H) Meet 2.00
2:30 PM 4:00 PM 9 JAA
22/03/2017
Boys Football ECFA Mens Knockout Trophy Semi Final v Balby Carr (A) Meet 8-15am Return 5pm
Transport: Longmynd
12:30 PM 2:00 PM 6th Form DLL/JJT
22/03/2017
St Georges Park Training session
Transport: Longmynd
8:30 AM 2:30 AM 7/8 girls SKS
23/03/2017
Y7 T&W Netball tournament @ Idsall Leave 3.30pm Return 5.30pm
Transport: School Minibus
7 GEC
23/03/2017
Boys County Cup Semi Final v Oldbury Wells (H) Meet 3.15
3:45 PM 5:15 PM 7 DJH
23/03/2017
Boys Football ESFA Open School Cup Semi-Final v Canon Slade School BL3 1SD (A) Meet 9:15pm Return
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 8 MJL/PDB/DLL
23/03/2017
U12 Girls EHB In2Hockey Tournament @home
2:00 PM 5:00 PM 7 SKS
23/03/2017
Girls baskteball v Ludlow (H) Meet 3-00pm
3:30 PM 5:00 PM 7/8 ALP
24/03/2017
Girls county Cup Final @ London Road v Idsall Leave 3-15pm
4:30 PM 6:00 PM 7/8 ALP
24/03/2017
Boys Football District Plate v Burton Borough (H) Meet 1:45pm
Transport: N/A
2:15 PM 4:00 PM 8 MJL
25/03/2017
Girls National Schools Biathon Championships @ Crystal Palace
Transport: N/A
8:00 AM 6:00 PM All Years SSP
26/03/2017
Boys National Schools Biathlon Championships @ Crystal Palace
Transport: N/A
8:00 AM 6:00 PM All Years ??
27/03/2017
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
27/03/2017
Boys District Cup Semi Final v Burton Borough (H)
3:45 PM 5:15 PM 10 JJT
27/03/2017
Boys Football ESFA Open School Cup Semi-Final v St Marys College (H) Meet 11:30am
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 7 DJH/DLL
27/03/2017
u12/13 Girls Hockey match Start:3:30pm Finish 5:00pm
3:15 PM 5:00 PM 7/8 SKS
28/03/2017
U12/13 Boys Hockey match - Start 3:30pm Finish 5:00pm
3:15 PM 5:00 PM 7/8 SKS
28/03/2017
Girls Football ESFA Schools Cup Semi-Final v Chesterfield High School Specialist Sports College L23 9YB (A) Meet 8-15am Return 4pm
Transport: Longmynd
12:00 PM 1:30 PM 8 ALP/DJH/DLL
28/03/2017
Boys District Cup v Telford Park (H) Meet 3.00
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
28/03/2017
Primary PGCE Physical Education CPD
4:30 PM 6:30 PM R Beyer, J Sweeney
28/03/2017
Bronze Group A Duke of Edinburgh Meeting
3:30 PM 5:00 PM 10 ALP
29/03/2017
Girls Netball (Y7A/B) @ Wolverhampton Girls High Leave 3.15pm Return 5.30pm
Transport: Required
4:00 PM 5:00 PM 7 GEC
29/03/2017
Girls Shropshire County v Worcestershire on the 3G (H)
7:00 PM 8:30 PM 10/11 B Renke
29/03/2017
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Burton Albion FC 1 (H)
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
29/03/2017
Girls Football ECFA West Midlands Region Cat 1 v Newcastle Under Lyme College Womens 1 (A)
2:00 PM 3:30 PM 6th Form ALP
29/03/2017
Year 9 Basketball V Adams Grammer (A) 4pm tip off. Leave at 3:15pm. Return to school at 5;30pm
Transport: TBC
4:00 PM 5:00 PM 9 MJL
29/03/2017
U14/16 Girls hockey match - Start 3:30pm Finish 5:00pm
3:15 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
29/03/2017
St Georges Park Training session
Transport: Longmynd
8:30 AM 2:30 AM 8 MJL
30/03/2017
Boys Football County Cup Semi Finals v William Brookes (H) Meet 3-15pm
Transport: N/A
3:45 PM 4:15 PM 9/10 JJT/JAA/PDB/DLL
30/03/2017
U14/16 Boys hockey match - Start 3:30pm Finish 5:00pm
3:15 PM 5:00 PM 9/10/11/6th SKS
30/03/2017
GIRLS INTER HOUSE NETBALL TOURNAMENT start 3.30pm finish 5pm
7 GEC
31/03/2017
Boys Football Distcict Plate v Idsall School (H) 2pm
Transport: N/A
2:30 PM 4:00 PM 10 JJT/DLL
31/03/2017
Boys Football County Cup Final v Madeley Academy @ London Road Meet 3:15pm
Transport: Longmynd
5:00 PM 6:30 PM 7 DJH/DLL/PDB
31/03/2017
Year 8 Boys football (B team) V William Brookes (H) 4:00PM KO
4:00 PM 5:30 PM 8 B team MJL
31/03/2017
Girls County Cup Final @ London Road Sports Centre
5:00 PM 6:30 PM 7 ALP/DJH

[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.