Thomas Telford School Sports Fixtures

From: 1/2/2020 To: 29/2/2020

DateDescriptionStart AtEndYearsStaff
1/2/2020Shropshire Schools XC @ Marches School Oswestry Leave 8:30am Return 2pmPJN
3/2/2020Boys Football County Cup v William Brookes (H) Meet 3.1515:4515:007ABK/PDB
3/2/2020Boys Football B Team ESFA Schools R5 v Sandbach School (H)14:0015:157DLL/PDB
3/2/2020Duke of Edinburgh Conference - All DayALP HLL
3/2/2020Swim Squad15:4517:007/8/9/10/11/6th FormSSP
3/2/2020Girls Basketball15:4517:007/8/9/10/11/6th FormALP
3/2/2020Boys Football15:4517:007ABK
3/2/2020Running Club15:4517:007/8/9/10/11/6th FormPJN/CCH
3/2/2020Girls Hockey15:4517:009/10/11 HAF
3/2/2020GCSE Theory15:4517:0011SKS
4/2/2020Water Polo15:4517:007/8/9/10/11/6th Form SSP
4/2/2020Year 7 Boys & Girls Hockey vs Madeley (7 a side)(home) - Start 3:30pm - Finish 5:00pm15:3017:007SKS
4/2/2020Bronze Group B Duke of Edinburgh Meeting in PE215:3017:0510ALP
4/2/2020Badminton15:4517:007/8/9/10/11/6th FormHJ
4/2/2020Boys and Girls Hockey 15:4517:007SKS/HAF
4/2/2020Boys Football15:4517:008SST/PJN
4/2/2020Netball Squad Training15:4517:008/9/10/11HHF/LAM
4/2/2020Boys Football15:4517:0010DJH
4/2/2020BTEC Sport Catch Up (LC4)15:4517:006th FormMJL
4/2/2020Girls ESFA National Cup v Walkwood Middle School (H) 9 aside on 3G 13:3014:457ALP
5/2/2020Athelitics King Henry Relays @ King Henry VIII School CV 36 AQ Leave 11:45am Return 5:15pmPJN
5/2/2020Girls Football ESFA Super League v Exeter College (H)13:3015:006th FormALP
5/2/2020Learn to Swim15:4517:007/8/9/10/11/6th FormSSP
5/2/2020Netball15:4517:007HHF/LAM/ASC
5/2/2020Boys Football AOC League Cat 1 v Fowler Education Football Academy (A) L15 4LE 12:0013:306th Form DLL/DJH
5/2/2020Boys Football AOC League Cat 2 v Coleshill School 1 (H)14:0016:006th FormPDB/MJL
5/2/2020Girls Football 2nd xl AOC Women's Championship v Burton and South Derbyshire College (A)6th FormALP
5/2/20206th Form Girls Netball @ Worcester 6th Form College. Leave @ 12:0014:0015:006th FormHLL / LAM
6/2/2020Fun Swim15:4517:007/8/9/10/11/6th Form SSP
6/2/2020Boys Basketball15:4517:007/8/9/10/11/6th Form MJL
6/2/2020Hockey15:4517:007/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
6/2/2020Girls Football15:4517:007/8/9/10/11ALP
6/2/2020Boys Football15:4517:009JPN
6/2/2020A Level PE Catch Up15:4517:006th FormDJH
6/2/2020Girls County Cup Football v Telford Park (A) Leave 3-00pm Return 5-00pm15:3016:457/8ALP
6/2/2020Girls Football ESFA Schools Cup R6 v John Port Spencer DE65 6LU (A)10:3012:0010DLL/PDB
6/2/2020Girls Football County Cup v Telford Park (A)15:3016:308ALP/DLL
7/2/2020Boys/Girls ESFA 5-a-Side Area Finals @ PlayFootball Centre Birmingham B19 2LF Meet 9:30am 11:007DLL/ALP
7/2/2020Year 7 Boy's County Hockey (AWAY) @Lilleshall. Leave: 11:15am. Return: 5:30pm12:0017:007SKS/HAF
7/2/2020Year 8 Boy's County Hockey (AWAY) @Lilleshall NSC. LEAVE: 11:15am. RETURN: 5:30pm12:0017:008SKS/HAF
7/2/2020Swim Squad07:0008:007/8/9/10/11/6th FormSSP
10/2/2020Swim Squad15:4517:007/8/9/10/11/6th FormSSP
10/2/2020Boys Football AOC League Cat 1 v Myerscough College Men's 1 (H)13:0014:306th Form DLL/DJH
10/2/2020Boys Football15:4517:007ABK
10/2/2020Girls Basketball15:4517:007/8/9/10/11/6th FormALP
10/2/2020GCSE Theory15:4517:0011SKS
10/2/2020Girls Hockey15:4517:009/10/11 HAF
10/2/2020Running Club15:4517:007/8/9/10/11/6th FormPJN/CCH
10/2/2020Boys Football ESFA Schools Cup R7 v Northampton School For Boys NN1 5RT (A) Meet 11:15pm Return 5:30pm 14:0015:157DLL/ABK
10/2/2020Years 7, 8, 9 & 10 Netball @ Abraham Darby Academy. 15:20 leave, 17:15 return.15:4517:007, 8, 9 & 10HLL / LAM / HAF
10/2/20206th form basketball V TCAT (A). 4:15PM tip off. Meet at 3:15pm in outside changing rooms. Return at 5:40pm16:1517:156th form boys MJL
11/2/2020U16 Boy's Hockey TWSSA 7 asides (HOME) Leave 3:15pm Start 4:00pm Finish 5:15pm16:0017:1510/11SKS/HAF
11/2/2020Boys Football District Cup v Telford Priory (A)15:3017:008SST/PJN
11/2/2020Boys Football B Team ESFA Schools Cup R5 v Northampton School For Boys (H)15:0016:309JPN/DLL
11/2/2020Year 8 Girls County Hockey (HOME) LEAVE LESSON: 12:00. FINISH: 4:00pm13:0016:008SKS/HAF
11/2/2020**CANCELLED** u12 & u13 Girl's County Hockey (HOME) Leave lesson: 12:30pm Finish: 4:00pm13:0016:007/8SKS/HAF
11/2/2020Water Polo15:4517:007/8/9/10/11/6th Form SSP
11/2/2020Duke of Edinburgh Gold Meeting03:3005:05ALP / M Pugh / G Baker
11/2/2020BTEC Sport Catch Up (LC4)15:4517:006th FormMJL
11/2/2020Boys Football15:4517:0010DJH
11/2/2020Netball Squad Training15:4517:008/9/10/11HHF/LAM
11/2/2020Boys Football15:4517:008SST/PJN
11/2/2020Boys and Girls Hockey 15:4517:007SKS/HAF
11/2/2020Badminton15:4517:007/8/9/10/11/6th FormHJ
12/2/2020Learn to Swim15:4517:007/8/9/10/11/6th FormSSP
12/2/2020Netball15:4517:007HHF/LAM/ASC
12/2/2020U13 Year 8 Netball County @ Shrewsbury Priory 14:0017:008HAF
12/2/2020Boys Football 3rd xl SSCFA U19 League v STFC FITC (A)6th Form JPN
12/2/2020GCSE athletics modertation @ Oakengates16:0017:3011ALP
12/2/2020Boys Football ESFA Super League v Radcliffe College LE67 3DA (A)13:0014:306th FormDLL/DJH
12/2/2020Shropshire County Table Tennis Individual Championships16:0018:007/8/9/10DJH/Hledd/Rebecca Kendall
13/2/2020Boys Football AOC 2nd Team v Lichfield City (H) Meet 12.00pm13:3015:306th FormPDB/MJL
13/2/2020U15's Boys Basketball V William Brookes and Church Stretton (A) @ William Brookes. Meet at 2:30pm. Tip off at 3:30pm. Return to TTS at 6:00pm 15:3017:309/10 BoysMJL
13/2/2020Girls Football15:4517:007/8/9/10/11ALP
13/2/2020Fun Swim15:4517:007/8/9/10/11/6th Form SSP
13/2/2020Hockey15:4517:007/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
13/2/2020Boys Basketball15:4517:007/8/9/10/11/6th Form MJL
13/2/2020A Level PE Catch Up15:4517:006th FormDJH
13/2/2020Boys Football15:4517:009JPN
14/2/2020Swim Squad07:0008:007/8/9/10/11/6th FormSSP
14/2/2020Girls Football ESFA Schools Cup R5 v Trinity School (A) @ Harraby 3G and Sports Complex, Edgehill Road, CA1 1SL14:0015:306th FormALP/DLL
24/2/2020Yr 7 & 8 Girl's Hockey vs Shrewsbury High (HOME) ***CANCELLED***7 & 8SKS/HAF
24/2/2020Boys Football15:4517:007ABK
24/2/2020Girls Basketball15:4517:007/8/9/10/11/6th FormALP
24/2/2020GCSE Theory15:4517:0011SKS
24/2/2020Running Club15:4517:007/8/9/10/11/6th FormPJN/CCH
24/2/2020Girls Hockey15:4517:009/10/11 HAF
24/2/2020Swim Squad15:4517:007/8/9/10/11/6th FormSSP
25/2/2020Water Polo15:4517:007/8/9/10/11/6th Form SSP
25/2/2020Years 8, 9 & 10 Netball vs SHS (AWAY). 15:15 leave CANCELLED DUE TO FLOODING16:0017:308, 9 & 10HAF / LAM
25/2/2020BTEC Sport Catch Up (LC4)15:4517:006th FormMJL
25/2/2020Netball Squad Training15:4517:008/9/10/11HHF/LAM
25/2/2020Boys Football15:4517:0010DJH
25/2/2020Boys and Girls Hockey 15:4517:007SKS/HAF
25/2/2020Badminton15:4517:007/8/9/10/11/6th FormHL
25/2/2020Boys Football15:4517:008SST/PJN
26/2/2020Learn to Swim15:4517:007/8/9/10/11/6th FormSSP
26/2/2020Netball15:4517:007HHF/LAM/ASC
26/2/2020Girls Football 2nd xl AOC Women's Championship v Dudley College (H)6th FormALP
26/2/20206th Form Girls Netball VS NSGC Newcastle @ Home14:0015:006th FormHLL / LAM
26/2/2020Sixth Form Mixed Hockey League vs Hereford. Venue - TBC, Leave - TBC, Return - TBCSixth FormSKS/HAF
26/2/2020Boys Football AOC League Cat 2 v Romulus FC Academy 1 B35 7LQ (A) 12pm Leave Return 5pm14:0015:306th FormPDB/MJL
26/2/2020Boys Football AOC League Cat 1 v Grwp Llandrillo Menai Men's 1 (A) LL30 1HH (Meet 10am)13:3015:006th Form DLL/DJH
26/2/2020Year 9 Girl's Hockey vs Shrewsbury High (HOME) Start 4:45pm Finish 6:00pm16:4518:008/9SKS
26/2/2020Girls Netball @ William Brookes leave school @ 15.15 return 17.1515:4516:507,8,9,10LM/HL
26/2/2020Girls ECFA Premier Knockout v Coleg y Cymoedd 12:0013:456th form ALP
26/2/2020U16 Girl's Hockey (HOME) vs TWSSA. START 3:30 FINISH 4:4515:3016:459/10/11SKS/HAF
27/2/2020Year 10 Netball @ HLC. 15:15 Meet.16:0017:1510HAF / HLL
27/2/2020Girls Shropshire County Cup v Meole Brace (H) 15:3017:0010/11ALP
27/2/2020Fun Swim15:4517:007/8/9/10/11/6th Form SSP
27/2/2020Boys Basketball15:4517:007/8/9/10/11/6th Form MJL
27/2/2020Hockey15:4517:007/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
27/2/2020A Level PE Catch Up15:4517:006th FormDJH
27/2/2020Boys Football15:4517:009JPN
27/2/2020Girls Football15:4517:007/8/9/10/11ALP
28/2/2020Swim Squad07:0008:007/8/9/10/11/6th FormSSP
28/2/2020Girls Football ECFA League Cat 1 v STFC Commonweal6 Women's 1 SN1 2ED (A)6th FormALP/AJQ
28/2/2020Boys Football AOC League Cat 1 v Coleg Cambria (H) 13:0014:306th FormDLL/DJH
28/2/2020Boys Football TWSSA District Plate R1 v Charlton B (H) 15:3017:0010DJH
28/2/2020Primary PGCE Physical Education CPD: Study 18 @ 15:30 Sports Hall @ 16:0015:3017:30Primary PGCEIJS / J Sweeney
29/2/2020Group A Bronze Duke of Edinburgh training day. Meet @ TTS 9-00am. Return approx 5-00pm09:0017:0010ALP/ M Pugh/ G Baker