Thomas Telford School Sports Fixtures

From: 24/2/2020 To: 1/3/2020

DateDescriptionStart AtEndYearsStaff
24/2/2020Running Club15:4517:007/8/9/10/11/6th FormPJN/CCH
24/2/2020Girls Hockey15:4517:009/10/11 HAF
24/2/2020GCSE Theory15:4517:0011SKS
24/2/2020Swim Squad15:4517:007/8/9/10/11/6th FormSSP
24/2/2020Boys Football15:4517:007ABK
24/2/2020Girls Basketball15:4517:007/8/9/10/11/6th FormALP
24/2/2020Yr 7 & 8 Girl's Hockey vs Shrewsbury High (HOME) ***CANCELLED***7 & 8SKS/HAF
25/2/2020Years 8, 9 & 10 Netball vs SHS (AWAY). 15:15 leave CANCELLED DUE TO FLOODING16:0017:308, 9 & 10HAF / LAM
25/2/2020Water Polo15:4517:007/8/9/10/11/6th Form SSP
25/2/2020Boys and Girls Hockey 15:4517:007SKS/HAF
25/2/2020Netball Squad Training15:4517:008/9/10/11HHF/LAM
25/2/2020Badminton15:4517:007/8/9/10/11/6th FormHL
25/2/2020Boys Football15:4517:008SST/PJN
25/2/2020Boys Football15:4517:0010DJH
25/2/2020BTEC Sport Catch Up (LC4)15:4517:006th FormMJL
26/2/2020Learn to Swim15:4517:007/8/9/10/11/6th FormSSP
26/2/2020Netball15:4517:007HHF/LAM/ASC
26/2/2020Boys Football AOC League Cat 1 v Grwp Llandrillo Menai Men's 1 (A) LL30 1HH (Meet 10am)13:3015:006th Form DLL/DJH
26/2/2020Boys Football AOC League Cat 2 v Romulus FC Academy 1 B35 7LQ (A) 12pm Leave Return 5pm14:0015:306th FormPDB/MJL
26/2/2020Year 9 Girl's Hockey vs Shrewsbury High (HOME) Start 4:45pm Finish 6:00pm16:4518:008/9SKS
26/2/2020Girls Netball @ William Brookes leave school @ 15.15 return 17.1515:4516:507,8,9,10LM/HL
26/2/20206th Form Girls Netball VS NSGC Newcastle @ Home14:0015:006th FormHLL / LAM
26/2/2020Sixth Form Mixed Hockey League vs Hereford. Venue - TBC, Leave - TBC, Return - TBCSixth FormSKS/HAF
26/2/2020Girls Football 2nd xl AOC Women's Championship v Dudley College (H)6th FormALP
26/2/2020Girls ECFA Premier Knockout v Coleg y Cymoedd 12:0013:456th form ALP
26/2/2020U16 Girl's Hockey (HOME) vs TWSSA. START 3:30 FINISH 4:4515:3016:459/10/11SKS/HAF
27/2/2020Girls Shropshire County Cup v Meole Brace (H) 15:3017:0010/11ALP
27/2/2020Year 10 Netball @ HLC. 15:15 Meet.16:0017:1510HAF / HLL
27/2/2020Fun Swim15:4517:007/8/9/10/11/6th Form SSP
27/2/2020Boys Basketball15:4517:007/8/9/10/11/6th Form MJL
27/2/2020Hockey15:4517:007/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
27/2/2020Girls Football15:4517:007/8/9/10/11ALP
27/2/2020Boys Football15:4517:009JPN
27/2/2020A Level PE Catch Up15:4517:006th FormDJH
28/2/2020Swim Squad07:0008:007/8/9/10/11/6th FormSSP
28/2/2020Primary PGCE Physical Education CPD: Study 18 @ 15:30 Sports Hall @ 16:0015:3017:30Primary PGCEIJS / J Sweeney
28/2/2020Girls Football ECFA League Cat 1 v STFC Commonweal6 Women's 1 SN1 2ED (A)6th FormALP/AJQ
28/2/2020Boys Football AOC League Cat 1 v Coleg Cambria (H) 13:0014:306th FormDLL/DJH
28/2/2020Boys Football TWSSA District Plate R1 v Charlton B (H) 15:3017:0010DJH
29/2/2020Group A Bronze Duke of Edinburgh training day. Meet @ TTS 9-00am. Return approx 5-00pm09:0017:0010ALP/ M Pugh/ G Baker
1/3/2020Group B Bronze Duke of Edinburgh training day. Meet at TTS @ 9-00am. Return approx 5-00pm. 09:0017:0010ALP/ M Pugh/ G Baker