Fixtures

From: 07/11/2016 To: 13/11/2016

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
07/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
07/11/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
07/11/2016
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
07/11/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
07/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
07/11/2016
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
07/11/2016
1st XI Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
07/11/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
07/11/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
07/11/2016
Yr 7 (a/b) Girls Netball Vs. Shrewsbury High (H) Start 4.30pm
7/8 GEC
07/11/2016
Sportshall Athletics Leadership @ Telford Tennis Centre Meet 9-00am Return 12-45pm
9:30 AM 12:30 PM 8 ALP
07/11/2016
Boys Football ESFA Elite Schools and Colleges Cup R2 v Hartpury College (H) Meet 12pm
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JTT
08/11/2016
Boys Football ESFA Schools Cup R3 v Meole Brace (H) Meet 3:15pm
Transport: N/A
4:00 PM 5:30 PM 10 JTT/DLL/PDB
08/11/2016
Boys Football ESFA Schools Cup R3 v Meole Brace (H) Meet 3:15pm
Transport: N/A
4:00 PM 5:30 PM 11 IRR/DLL/PDB
08/11/2016
Boys Football ESFA Schools Cup v Walsall Academy (H) Meet 1:15pm
Transport: N/A
2:00 PM 3:30 PM 9 JAA/PDB
08/11/2016
Year 7/8 Boys and Girls Sportshall Athletics Competition @ Telford Tennis Centre Leave 3.30pm Return 6pm
Transport: School Minibus
3:45 PM 5:45 PM 7/8 GEC
08/11/2016
Year 7 Development Hockey Tournament (home) 3:30pm to 5:00pm
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
09/11/2016
TWSSA Badminton vs B.Borough (away) Boys and Girls
8/9/10/11 JAA
09/11/2016
Sports Leadership Primary Sportsability
9:30 AM 12:00 PM 8 ALP
09/11/2016
Yr 7/8 Girls Netball @ Idsall Leave 3.15pm Return 5.20pm
Transport: School Minibus
3:45 PM 5:00 PM 7/8 GEC
09/11/2016
6th form Netball @ Ab Dab (A) Leave 1.30pm Return 3.15pm
Transport: School Minibus
6th form GEC
09/11/2016
Boys football training session @ St Georges Park
Transport: tbc
8:00 AM 11:30 AM 7 DJH
09/11/2016
Girls Football ECFA West Midland Region Cat 2 v Newcastle Under Lyme College (H)
1:00 PM 3:00 PM 6th Form ALP
09/11/2016
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Burton Albion FC 1 (A) on 3G
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
09/11/2016
Boys U18 4th XI v Shrewsbury 6th Form (H)
6th Form JAA/SKS
09/11/2016
Boys Football 1st xl ECFA Football Cat 1 v Fowler Education Football Academy (A) L17 5AR Meet 9-40AM
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JJT
09/11/2016
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
09/11/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
09/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/DLL
09/11/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
09/11/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
09/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
10/11/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/PDB
10/11/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
10/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
10/11/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
10/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
10/11/2016
TWSSA u14 Boy's hockey @Madeley Academy Leave 2:15pm Return 5:20pm
3:00 PM 5:00 PM 9 SKS
10/11/2016
TWSSA u14 Girl's hockey @Madeley Academy Leave 2:15pm Return 5:20pm
3:00 PM 5:00 PM 9 ???
10/11/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 JJT/MJL
10/11/2016
Learn To Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
10/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
10/11/2016
Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
10/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
10/11/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 3:30 PM 9/10/11 SKS
10/11/2016
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP/DJH
10/11/2016
A-Level PE Catch Up Session
3:30 PM 3:30 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
10/11/2016
Primary PGCE Physical Education CPD
4:30 PM 6:30 PM R Beyer, J Sweeney
10/11/2016
Girls Netball Vs. Wolverhampton Grammar (away) Leave 3.15pm Return 5.45pm
Transport: Required
4:00 PM 5:00 PM 7/8 GEC
11/11/2016
U12 Schools Netball Cup 3rd round Vs. RGS Worcester (H) Start 2pm
2:00 PM 3:00 PM 7 GEC
11/11/2016
Athletics Track training @ Oakengates
Transport: Minibus
4:00 PM 5:00 PM 7/8 GEC
11/11/2016
Y7 Boys County Cup Football R1 v Burton Borough (H) Meet 1.30pm
2:00 PM 3:15 PM 7 DJH
11/11/2016
Boys u16 Indoor hockey league @Telford Langley
Transport: n/a
6:00 PM 10:00 PM 9/10/11 SKS
11/11/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
12/11/2016
u14 Shropshire Badgers @TTS 9:00am-11:00am
9:00 AM 11:00 AM 7-9 SKS
12/11/2016
DoE Bronze Second 1/2 Group A Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ school @ 8-45am Return to School @ 5-30pm
8:45 AM 5:30 PM 10 ALP
13/11/2016
DoE Bronze Second 1/2 Group A Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ school @ 9-30am Return to School @ 3-30pm
9:30 AM 3:30 PM 10 ALP


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.