Fixtures

From: 08/01/2018 To: 14/01/2018

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
08/01/2018
Girls Football ESFA Schools Cup R4 Sandbach High School and 6th Form College (H)
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 11 ALP/DJH
08/01/2018
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
08/01/2018
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
08/01/2018
Running Club
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN
08/01/2018
Goalkeeper Coaching
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 JJT/
08/01/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 DJH
08/01/2018
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
08/01/2018
BTEC Sport Support (PE2/3)
3:30 PM 5:00 PM 9/10 GEC
08/01/2018
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
08/01/2018
Boys District Cup v Telford Park (A) at Telford Langley Meet at 2.30pm.
3:30 PM 5:00 PM 11 JJT/
09/01/2018
TWSSA Fixture Meeting @ Telford Langley - 4pm
4:00 PM 5:00 PM
09/01/2018
Boys District Cup v HLC (H). Meet at 2.45pm
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
09/01/2018
U14 Boys Hockey Shropshire Tournament (away) Lilleshall National Sports Centre. Leave 11:00 Return (TBC)
Transport: Needed
12:00 PM 6:00 PM 8/9 SKS +1
09/01/2018
Girls U12 County Cup v Idsall (H) Meet 2.45pm
3:15 PM 4:30 PM 7 ALP/
09/01/2018
Boys County Leage Basketball V William Brooks (A) leave 3-15pm return 5-30pm
3:45 PM 5:00 PM 6th Form JJT
09/01/2018
Boys Football ESFA Schools Cup R5 v St Peters RC High School M12 4WB (A) Meet 10:15am Return 4:30pm
Transport: TBC
1:00 PM 2:30 PM 8 DJH/DLL
09/01/2018
Water Polo
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
09/01/2018
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
09/01/2018
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 ALP
09/01/2018
Boys Cricket Nets
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 JJT/PDB
09/01/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 MJL
09/01/2018
Duke of Edinburgh
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
10/01/2018
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
10/01/2018
Boys Open Team Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 PDB/DLL
10/01/2018
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS
10/01/2018
Netball Squad Training
3:30 PM 5:00 PM 8/9/10/11 GEC
10/01/2018
Boys U18 3rd XI SSCFA Div 1 v Ludlow College (A)
6th Form MJL/KJS
10/01/2018
Boys 1st XI ECFA League Cat 1 v Myerscough College (A) Meet 9:15am Return 5:30pm
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JJT
10/01/2018
British Colleges Netball Vs. City of Stoke 6th form (H)
6th form GEC
10/01/2018
Girls Shropshire County v West Midlands
7:00 PM 9:00 PM 10/11 B Renke
10/01/2018
Girls Shropshire County v West Midlands
6:00 PM 7:30 PM 8/9 ALP
10/01/2018
Bronze Duke of Edinburgh Completion in PE2
3:15 PM 5:15 PM 11 ALP/Carol Dyer
10/01/2018
Girls Football ESFA Schools Cup R4 v Beauchamp College (H)
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 6th Form ALP/DJH
10/01/2018
Boys U18 2nd XI Mens Knockout Cup v Tamworth FC (H)
1:00 PM 3:00 PM 6th Form PDB/DJH
10/01/2018
British Colleges Netball Cup (last 32) Vs. Gwent College, Crosskeys - NP11 7ZA (A) Leave 10.30am Return 5.30pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 6th form GEC
11/01/2018
Boys County Cup Football v Marches (A) Meet 12.45pm
Transport: School Mini Bus
2:15 PM 3:30 PM 7 ST/PJN
11/01/2018
ESFA National cup v St Peter's Solihull (H)
1:45 PM 3:15 PM 7/8 ALP/DJH
11/01/2018
Boys Football County Cup v Shrewsbury School (H) Meet 3pm
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 9 MJL / PDB
11/01/2018
A Level PE Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
11/01/2018
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
11/01/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 SST
11/01/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
11/01/2018
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT
11/01/2018
Netball Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/8 GEC
11/01/2018
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11/6th Form SKS
11/01/2018
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
11/01/2018
Boys County Cup Football v Priory Shrewsbury (A) Meet 12.30pm
Transport: School Mini Bus
2:00 PM 3:30 PM 8 DJH
12/01/2018
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R4 v Cheadle Hulme School ( A)
Transport: TBC
2:30 PM 4:00 PM 8 DJH/DLL
12/01/2018
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
12/01/2018
ESFA Girls National Cup v Trinity School (Manchester) (A) Leave 10-00am Return 5-00pm
1:00 PM 2:30 PM 8/9 ALP
12/01/2018
Boys Football ESFA Elite Schools Cup R4 v Carr's Grammer School (H) Meet 11:15am
Transport: N/A
12:00 PM 1:30 PM 10 JAA/PDB/DLL


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.