Fixtures

From: 1/1/2017 To: 31/1/2017

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
04/01/2017
Boys U18 4th XI v William Brookes (H)
1:30 PM 6th Form JAA/SKS
04/01/2017
Girls Premier League Knock Out Cup v Dudley College (H)
2:00 PM 3:30 PM 6th Form ALP
04/01/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R5 v Sir Graham Balfour School (A) Meet 11:30am
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 11 IRR/DLL
04/01/2017
Boys Football ESFA Schools CUP R5 v Bishop Ullathorne School (H) Meet 3:15pm
Transport: N/A
4:00 PM 5:30 PM 10 JJT/DLL
04/01/2017
6th form netball @ Wrekin Leave 1.30pm Return 4pm
Transport: school minibus
6th form GEC
05/01/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R4 v Perton Middle School WV6 7NR (A) 11:50pm Return 3:15pm
Transport: School Mini Bus
1:00 PM 2:00 PM 7 DJH/DLL
07/01/2017
Shropshire AAA XC Championships
All Years
07/01/2017
SHROPSHIRE ATHLETIC ASSOCIATION CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS @ Attingham Park
7-6th form
09/01/2017
Boys County Cup v Meole Brace (H). Meet 3.15
4:00 PM 5:30 PM 9 JAA
09/01/2017
STAFF VS 6TH FORM NETBALL MATCH - No fixtures please
3:30 PM 5:00 PM
09/01/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R3 v Whitecross High HR4 ORN (A) Meet 11:50am Return 5pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 9 DLL/PDB
09/01/2017
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
09/01/2017
ESFA Girls National Cup v West Park (H) TBC
1:45 PM 3:15 PM 7/8 ALP/+ one other
10/01/2017
TWSSA Meeting @ Telford Langley (old pheonix school) 4pm Start
GEC?
10/01/2017
Year 8 boys training game (prep for last 16 match on Friday)
3:45 PM 5:00 PM 8 MJL
10/01/2017
Bronze and Silver Duke of Edinburgh sign off
3:30 PM 5:00 PM 10 ALP
10/01/2017
Boys Football County Cup v Marches School (A) Meet 12:30pm Return 4pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:00 PM 7 DJH/PDB
10/01/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R4 v Northampton School For Boys (H) Meet 1pm
Transport: N/A
1:45 PM 3:15 PM 10 JJT/DLL
11/01/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R6 v Newbridge High School (A) LE67 3SJ 8:00am Return 3pm
Transport: TBC
11:00 AM 12:30 PM 9 JAA/PDB
11/01/2017
Girls Premier League Knock Out Cup v Walsall College (A)
2:00 PM 3:30 PM 6th Form ALP
11/01/2017
Netball Vs New College (H) sports hall @ 2.15pm
2:15 PM 3:00 PM GEC
11/01/2017
Boys Football 1st Xl ECFA Mens Knockout Trophy v Elite Academy ESAF (H) Meet 12pm
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JJT
11/01/2017
Girls Football ESFA Schools Cup R5 v Hanham Wood (A) Meet 9:15am Return 5:15pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 10 ALP/DJH
12/01/2017
Year 8 boys basketball V Meole Brace (A). Meet at 2:30pm. Return at 5pm
Transport: Mini bus
3:30 AM 5:00 AM 8 MJL
12/01/2017
6 aside Community Regional @ Wolves Training Dome- Compton
12:30 PM 3:30 PM 7/8 ALP/DJH
12/01/2017
NACE (The National Association for Able Children in Education) Sports Conference @ Madjeski Stadium Reading
Transport: Car
DJH
13/01/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R4 v Canon Slade School BL2 3BP (A) Meet 10am Return 5pm
Transport: TBC
1:00 PM 2:30 PM 8 MJL/PDB
14/01/2017
ESTTA Butterfly National Team Championships Zone 3 U16 Boys @ St Bedes High School, Blackburn, BB2 5BU
14/01/2017
Telford and Wrekin Schools V Liverpool Schools. ESFA U13 Inter Association Trophy.
10:30 AM 12:00 PM Y8 Pete Field
15/01/2017
ESTTA Butterfly National Team Championships Zone 3 U13 Girls @ St Bedes High School, Blackburn, BB2 5BU
7/8 TBC
16/01/2017
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
16/01/2017
U16 District Cup B Team v HLC (H) Meet 3.15
3:45 PM 5:15 PM 11 IRR
16/01/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R6 v Sandwell Academy (A) Meet 2:15pm Return 5:45pm
Transport: School Mini Bus
3:45 PM 5:00 PM 7 DJH/DLL
16/01/2017
Boys Football County Cup v Madeley Academy (a) Meet 2.45pm
Transport: School Mini Bus
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL/PDB
17/01/2017
Boys Football ESFA Open Schools R3 v Walton Priory Middle School ST15 OAL (A) Meet 12pm Return 5pm
Transport: Longmynd
2:15 PM 3:30 PM 8 MJL/PDB
17/01/2017
Boys Football Wolves U18 v Repulic Of Ireland U18 (H) 4pm
4:00 PM 6:00 PM
17/01/2017
Boys Football ESFA Open Schools Cup R4 v Cardinal Heenan Catholic Sports College (H) Meet 12:30pm
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 9 JAA/DLL
17/01/2017
U14 Boys Hockey National Cup Qualifiers @Lilleshall Leave 11:00 Return to school at 17:00
12:00 PM 4:00 PM 8/9 SKS+1
17/01/2017
Girls Football ESFA Schools Cup R6 v Thorpe St Andrew School (A) Meet 7:15am
Transport: Longmynd
12:00 PM 1:30 PM 11 ALP/DJH
18/01/2017
Girls Football ECFA v Cirencester College Womens 1 (A) Cirencester Town FC Corinium Stadium GL7 1HS Leave 11-15am Return 4-30pm
1:30 PM 3:00 PM 6th Form ALP
18/01/2017
Boys U18 4th XI v Codsall High School (H)
6th Form JAA/SKS
18/01/2017
Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Newcastle Under Lyme College Mens 1 (A) Meet 10:30am Return 4:30pm
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JJT
18/01/2017
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Ormiston Forge Academy (H)
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
18/01/2017
6th form Netball @ Wrekin College (Vs. Wrekin College + SSFC) (2pm start) Leave 1.30pm Return 4pm
Transport: School Minibus
6th form GEC
18/01/2017
Boys Football 3rd xl Friendly v MOFA (H) Meet 10-45am
Transport: N/A
11:30 AM 1:00 PM 6th Form MJL
18/01/2017
Y7 Boys C team Football v Ercall Wood School (H) on the 3g
3:45 PM 5:00 PM 7 DJH
19/01/2017
Secondary PE Network Meeting RE; GCSE PE Technical Award @ Shirehall, Shrewsbury Leave 12.30pm
Transport: Car
1:00 PM 5:00 PM DJH
19/01/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R6 v Bishop Challoner RC School B13 OST (A) Meet 11:15am Return 4:30pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 11 IRR/DLL
19/01/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup v Lakelands Academy SY12 OEA (A) Meet 12:30pm Return 5pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 9 JAA/PDB
19/01/2017
Boys County Cup Basektball v William Brookes (H)
3:45 PM 5:00 PM 10 JJT
19/01/2017
ESFA National Cup v Bishop Challenor (A) If we progress in ROUND 5
9/10 ALP
19/01/2017
Girls ESFA Schools Cup R6 v Bishop Challoner RC School B13 OST (A) Meet 11:15am Return 5pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM ALP
20/01/2017
U16 Boys Hockey National Cup Qualifiers @Lilleshall Leave 11:00 Return to school at 17:00
12:00 PM 4:00 PM 10/11 SKS+1
23/01/2017
Girls County Cup Football v Idsall (A) Leave 2-00pm Return 4-00pm
2:30 PM 3:30 PM 8/9 ALP
23/01/2017
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
23/01/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R7 v Poynton High School (A) SK12 1PU Meet 11:00 Return 5pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 7 DJH/DLL
24/01/2017
U13 boys indoor county cricket competition at Shrewsbury Sports Village - 1pm -4pm. Depart school at 12:15pm
Transport: TBC /mini bus
1:00 PM 4:00 PM 7/8 MJL
24/01/2017
Yr 7/8 Netball @ Abraham Darby Leave 3.15pm Return 5.15pm
Transport: Required - 20 seater
3:45 PM 4:45 PM 7/8 GEC
25/01/2017
Girls Netball Vs William Brookes (H) START 4pm
3:30 PM 5:00 PM 7/8 GEC
25/01/2017
Boys 3rd XI v Idsall School (A)
6th Form MJL/SSP
25/01/2017
Girls Football ECFA West Midland Region Cat 2 v Dudley College Womens 1 (H)
Transport: CANCELLED
2:00 PM 3:30 PM 6th Form ALP
25/01/2017
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Moreton School 1 (A)
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
25/01/2017
Girls Shropshire County v West Midlands
Transport: CANCELLED
6:30 PM 8:00 PM CANCELLED ALP
25/01/2017
Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Preston College Mens 1 (H) Meet 11:30am
Transport: N/A
12:30 PM 2:00 PM 6th Form DLL/JJT
25/01/2017
Girls Netball 6th form Vs. SSFC A (Shropshire league) leave 1.30pm Return 4pm
Transport: School Minibus
2:00 PM 3:30 PM 6th form GEC
26/01/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup v Shrewsbury School (A) Meet 13:00pm Return 16:30pm
Transport: School Mini Bus
2:15 PM 3:30 PM 9 JAA/PDB
26/01/2017
Boys Football County Cup v Charlton School (A) Meet 2:125pm
Transport: Longmynd
3:15 PM 4:30 PM 11 DLL
26/01/2017
ESFA Girls National Cup v Church Stretton (H)
3:45 PM 5:00 PM 7 ALP
26/01/2017
U13 basketball county comp V Ab Dab. (H). 3:30 tip off
3:30 PM 4:45 PM 8 MJL
27/01/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R5 v Queen Elizabeth Grammer School (H) Meet 12:45pm
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 7 DJH/DLL
30/01/2017
Girls Football ESFA Schools Cup R6 v Bishop Heber High School (H) Meet 1:15pm
Transport: N/A
2:00 PM 3:30 PM 8 ALP/DJH
30/01/2017
U14 Boys TWSAA School Games County L3 Finals all at the Shrewsbury Sports Village Leave 12.00pm
Transport: Longmynd
1:00 PM 5:00 PM 9 TBC
30/01/2017
u14 Boys Badminton - Shrops School Games Finals @Shrews Sports Village Leave:12:00 Return 17:30
Transport: Longmynd
1:00 PM 5:00 PM 9 JAA
30/01/2017
Girls Shropshire County Schools v Australian Schools FA @ Thomas Telford School
4:15 PM 5:45 PM 6th Form ALP
30/01/2017
Boys Shropshire County Schools v Australian Schools FA @ Thomas Telford School TBC
6:00 PM 8:00 PM 6th Form SPW
30/01/2017
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
30/01/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R7 v Redborne School (H) Meet 12pm
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 11 IRR/DLL
31/01/2017
County Indoor Cricket Tournament @ Sherwsbury Sports Village Levae 12.30pm Return 5-00pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 4:30 PM 10 JT
31/01/2017
Boys Football District Cup v Charlton (H) Meet 3.00pm
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
31/01/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R5 v Walkeden High School M28 7JB (A) Meet 10:45am Return 5pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 8 MJL/PDB
31/01/2017
Y9+10 Netball @ Shrewsbury School Leave 2.30pm Return 4.30pm
Transport: required - 20 seats
3:00 PM 4:00 PM 9/10 GEC


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.