Fixtures

From: 1/11/2017 To: 30/11/2017

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
01/11/2017
Boys U18 3rd XI SSCFA Div 1 v Shrewsbury College 3rd XI (A)
Results: Cancelled
Transport: Longmynd
6th Form MJL/KJS
01/11/2017
U19 Shropshire County Netball @ Wrekin College
6th form GEC
01/11/2017
Boys 1st XI ECFA League Cat 1 v Fowler Education Football Academy (A) Meet 9am Return 5pm
Transport: Longmynd
12:30 PM 2:00 PM 6th Form DLL/JJT
01/11/2017
Girls Shropshire County Game v Gloucestershire (A) leave 2-30pm Return 10-00pm
Transport: Provided through Shopshire Schools
6:00 PM 8:00 PM 8/9 ALP
01/11/2017
Boys District Cup v Telford Priory (A). Meet at 2.30pm. 3.15pm KO
Results: won 10-0
Transport: Longmynd Minibus
3:15 PM 4:30 PM 7 ST/PJN
02/11/2017
TWSSA Distrcit Cup Football R1 v Holy Trinity (A)
Results: Won 5-1
Transport: TTS Minbus TBC?
3:30 PM 4:30 PM 8 DJH
02/11/2017
Primary PGCE Physical Education CPD: Study 18 @ 16:30, Sports Hall @ 17:15
4:30 PM 6:30 PM R Beyer, J Sweeney, IJS
03/11/2017
Boys Football ESFA Elite Schools Cup R2 v Cardinal Heenan Catholic Sports College (A) L12 9HZ Meet 11:30am Return 5:15pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 9 MJL/PDB
03/11/2017
Boys Football ESFA Schools R2 v Charlton School (H)
Results: Cancelled
Transport: N/A
JJT/DLL
03/11/2017
Girls U14 Hockey County Tournament (away) @Shrewsbury School - Leave 10am. Return 4pm
Transport: Longmynd
12:00 PM 4:00 PM 8/9 SKS
06/11/2017
British Colleges Netball league 6th form Vs. Dudley College (A) Leave 3pm Return 6pm
Transport: Longmynd minibus
4:15 PM 5:15 PM 6th form GEC
06/11/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R2 v Sandwell Academy (A) 2:15pm Return 6:30pm
Transport: Longmynd
4:00 PM 5:30 PM 6th Form PDB/DJH
06/11/2017
Boys County Cup Football v Oldbury Wells (A) Meet 1.45pm. Return 5.00pm
Transport: Longmynd
3:00 PM 5:00 PM 8 DJH
06/11/2017
Swim Squad
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
06/11/2017
Netball
3:15 PM 5:00 PM 7 GEC
06/11/2017
Girls Basketball
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
06/11/2017
Table Tennis
3:15 PM 5:00 PM 7/8
06/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 8 DJH
06/11/2017
Girls and Boys Hockey
3:15 PM 5:00 PM 8/9 SKS
06/11/2017
GCSE PE Support
3:15 PM 5:00 PM 10 JAA
06/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 11 JJT
06/11/2017
Running Club
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN
06/11/2017
BTEC Sport Catch Up Session
3:15 PM 5:00 PM 6th Form MJL
07/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 9 MJL
07/11/2017
Badminton
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form
07/11/2017
Duke Of Edinburgh
3:15 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
07/11/2017
Handball
3:15 PM 5:00 PM 9/10 CCH
07/11/2017
Girls Fooball
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9 DJH/ALP
07/11/2017
Girls and Boys Hockey
3:15 PM 5:00 PM 7 SKS
07/11/2017
Water Polo
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
07/11/2017
Boys Year 9 B Team District Cup v Telford Park (A). Leave at 2pm. 3pm KO
Transport: School Mini Bus
3:00 PM 5:00 PM 9 MJL / PDB
07/11/2017
Girls Football ESFA Schools Cup v Great Barr Academy (H) Meet 3:15pm
Transport: N/A
4:00 PM 5:30 PM ALP/DJH
07/11/2017
Boys Football ESFA School Cup R3 v Walton Priory Middle School ST15 OAL (A) 12:45pm Return 5pm
Transport: TBC
2:30 PM 3:30 PM 7 ST/PJN
07/11/2017
Boys Football ESFA Elite Cup R2 v Ashfield School NG17 8HP (A) Return 5:30pm
Results: Won 2-0
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 10 JAA/PDB/DLL
07/11/2017
KS3 Sportshall athletics @ Telford Tennis Centre Leave 3.15pm Return 6pm
Transport: required
3:45 PM 6:00 PM 7/8 GEC
08/11/2017
U13 Boys Friendly v Ercall Wood School (A) Leave 3.15pm Return 5.15pm
Transport: Longmynd
3:30 PM 4:45 PM 8 DJH
08/11/2017
U15's County Football: Shropshire v Staffordshire (H)
7:00 PM 9:00 PM 10 IJS
08/11/2017
Girls ESFA National Cup v Dronfield Henry Fanshawe - S18 2FZ (A) Leave 12-15pm Return 6-15pm
Results: Won 4-1
Transport: Longmynd
2:45 PM 4:15 PM 11/6th form ALP/JAA
08/11/2017
TWSSA BADMINTON U14 and U16 Boys/Girls. HOME vs B.Borough 3:30pm
3:30 PM 5:00 PM 8,9,10 & 11 JAA
08/11/2017
Boys 1st XI ECFA League Cat 1 v Fowler Education Football Academy (H)
Results: Drew 2-2
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JJT
08/11/2017
British Colleges Netball Vs Wolgarston High (H)
6th form GEC
08/11/2017
Boys U18 2nd XI Mens Knockout Cup v Burton Albion (Landau Forte) (H)
Results: Won 14-0
1:00 PM 3:00 PM 6th Form PDB/DJH
08/11/2017
Boys U18 3rd XI SSCFA Div 1 v Idsall School (H)
Transport: N/A
2:30 PM 4:00 PM 6th Form MJL/KJS
09/11/2017
Primary PGCE Physical Education CPD: Study 18 @ 16:30, Sports Hall @ 17:15
4:30 PM 6:30 PM PGCE R Beyer, J Sweeney, IJS
09/11/2017
School Games XC and Boys Table Tennis @ Shrewsbury Sports Village Start 1.30pm
Transport: Longmynd minibus
1:30 PM 5:00 PM 7-9 GEC+PJN
09/11/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
09/11/2017
Boys u12 County Cup v Burton Borough (A) Meet 2.15pm
Results: Won 3-0
Transport: Longmynd
3:30 PM 5:00 PM 7 ST/PJN
09/11/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R2 v Cardinal Heenan Catholic Sports College (H) Meet 1:15pm
Transport: N/A
2:00 PM 3:30 PM 8 DJH/DLL
10/11/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R2 v Stanley High School PR9 9TF (A) Meet 10am Return 5:30pm
Transport: Longmynd
1:15 PM 2:45 PM 10 JAA/PDB
10/11/2017
Y7 and 8 Idsall Floodlit netball league (A) Leave 3.15pm Return 5.15pm
Transport: required
3:45 PM 5:00 PM 7/8 GEC
13/11/2017
Boys Football ESFA School Cup R3 v Meole Brace School (A) Meet 1:30pm Return 5:00pm
Results: Won 6-1
Transport: TBC
3:00 PM 4:30 PM 9 MJL/PDB
13/11/2017
Boys Football B Team ESFA School Cup R2 v Madeley Acdaemy (H)
Results: Won 3-1
3:00 PM 4:30 PM 9 MJL/PDB
13/11/2017
Netball
3:15 PM 5:00 PM 7 GEC
13/11/2017
Girls Basketball
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
13/11/2017
Girls and Boys Hockey
3:15 PM 5:00 PM 8/9 SKS
13/11/2017
GCSE PE Support
3:15 PM 5:00 PM 10 JAA
13/11/2017
Table Tennis
3:15 PM 5:00 PM 7/8
13/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 8 DJH
13/11/2017
Swim Squad
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
13/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 11 JJT
13/11/2017
BTEC Sport Catch Up Session
3:15 PM 5:00 PM 6th Form MJL
13/11/2017
Running Club
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN
14/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 9 MJL
14/11/2017
Handball
3:15 PM 5:00 PM 9/10 CCH
14/11/2017
Duke Of Edinburgh
3:15 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
14/11/2017
Girls Fooball
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9 DJH/ALP
14/11/2017
Badminton
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form
14/11/2017
Water Polo
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
14/11/2017
Girls and Boys Hockey
3:15 PM 5:00 PM 7 SKS
14/11/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R3 v Marches School (A) Meet 1:00pm Return 5pm
Results: Won 2-0
Transport: TBC
2:30 PM 4:00 PM 8 DJH/DLL
15/11/2017
Girls Football ESFA Schools Cup R3 v Clayton Hall Academy (A) Meet 1pm Return 5:30pm
Transport: Longmynd
3:00 PM 4:00 PM 8 ALP/DJH
15/11/2017
Y9A/B Netball @ Burton Borough (A) Leave 3.15pm Return 5.15pm
Transport: required
3:45 PM 5:00 PM 9 GEC
15/11/2017
Girls Shropshire County v Worcestershire
7:00 PM 9:00 PM 10/11 B Renke
15/11/2017
TWSSA BADMINTON U14 and U16 Boys/Girls. AWAY vs CHARLTON Leave 3:00pm
Transport: Needed
3:30 PM 5:00 PM 8,9,10 & 11 JAA
15/11/2017
Boys U18 3rd XI SSCFA Div 1 v Adams Grammar School (A)
Results: Won 4-2
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 6th Form MJL/KJS
15/11/2017
TWSSA Badminton. Venue TBC. Start TBC
15/11/2017
Boys U18 2nd XI ECFA Invitation 2B v Tamworth FC (VLUK) (H)
Results: Won 3-0
1:00 PM 3:00 PM 6th Form PDB/DJH
15/11/2017
Boys Football 1st Xl ECFA League Cat 1 v Newcastle Under Lyme College ( A) Meet TBC
Results: Cancelled
6th Form DLL/JJT
16/11/2017
Primary Schools Quicksticks Tournament @TTS - Blue Astro turf
9:00 AM 3:00 PM 9/10/11 SKS
16/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 10 JAA
16/11/2017
Year 9 Boys County Cup football V Bishops Castle (H)
Results: Won 6-0
2:45 PM 4:30 PM 9 MJL/PDB
16/11/2017
Girls Football ESFA School Cup R3 v Kingsmead School (A) Meet 12pm Return 4pm
Results: Won 4-0
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 9 ALP/DLL
16/11/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R2 v Summerhill School (H)
Results: Lost 4-2 on Penalties
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 11 JJT/DLL
16/11/2017
Y7 and 8 Idsall Floodlit netball league (A) Leave 3.15pm Return 5.15pm
Transport: required
3:45 PM 5:00 PM 7/8 GEC
17/11/2017
Boys Basketball v Charlton (A). Meet at 2:30pm. Return 4:45pm
Transport: TBC
3:15 PM 4:15 PM 8 MJL
20/11/2017
Boys Football ESFA Elite Schools Cup R3 v Sandwell Academy (A) Meet 2:45pm Return 6:30pm
Results: Cancelled
Transport: School Mini Bus
4:00 PM 5:30 PM 9 MJL/PDB/DLL
20/11/2017
Running Club
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN
20/11/2017
Girls and Boys Hockey
3:15 PM 5:00 PM 8/9 SKS
20/11/2017
GCSE PE Support
3:15 PM 5:00 PM 10 JAA
20/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 8 DJH
20/11/2017
Swim Squad
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
20/11/2017
Netball
3:15 PM 5:00 PM 7 GEC
20/11/2017
BTEC Sport Catch Up Session
3:15 PM 5:00 PM 6th Form MJL
20/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 11 JJT
21/11/2017
Water Polo
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
21/11/2017
Girls Fooball
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9 DJH/ALP
21/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 9 MJL
21/11/2017
Duke Of Edinburgh
3:15 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
21/11/2017
U15 Girls hockey (away) v Oswestry School and Shrewsbury School. Leave:12:15pm Return 4:15pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 9/10 SKS +1
21/11/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R3 v Cheadle Hulme School SK8 6EF(A) Meet 8:30am Return 2pm
Transport: TBC
11:00 AM 12:00 PM 7 ST/PJN
21/11/2017
Duke of Edinburgh Lead Verifier meeting with area manager
11:00 AM 12:00 PM ALP + C Dyer
21/11/2017
School Football Trip Manchester City v Feyenoord @ Ethiad Stadium Meet 4pm Return Midnight
Transport: Longmynd Coach
7:45 PM 10:00 PM 7-10 DJH/DLL/PDB/MJL/EAS/ALP (TBC)
22/11/2017
TWSSA Badminton U14 and U16 Boys/Girls. Away vs Ercall Wood Leave 3:00pm
Transport: Longmynd
3:30 PM 5:00 PM 8,9,10 & 11 JAA
22/11/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R3 v Meole Brace (H) Meet 3:15pm
Transport: N/A
4:00 PM 5:30 PM 10 JAA/PDB/DLL
22/11/2017
Boys Football 1st Xl ECFA Mens Knockout Trophy v Brooke House College (H) Meet 12pm
Results: Won 4-1
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JJT
22/11/2017
Boys Football 2nd Xl ECFA Mens Knockout Trophy R2 v Codsall High School (H) Meet 12pm
Results: won 2-0
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form PDB/DJH
22/11/2017
AOC Netball Knockout Cup Vs. Cirencester College (@ Madeley Academy) - Leave 1.15pm Return 3.15pm
Transport: minibus required
2:00 PM 3:00 PM 6th form GEC
22/11/2017
U12 + U13 Netball Vs St. Doms (H) Start 3.30pm
3:30 PM 5:00 PM 7/8 GEC
22/11/2017
Boys Football U18 3rd Xl SSCFA D1 v Shrewsbury 6th Form (A) Meet 12:30pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 6th Form MJL/KJS
22/11/2017
Shropshire Boys u16 v Herefordshire
7:00 PM 9:00 PM PDB/DLL
22/11/2017
U18 Girls National Cup v Allestree Woodlands School (A) TBC
11/6th form ALP/JAA
22/11/2017
TWSSA Badminton. Venue TBC. Start TBC.
23/11/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Codsall Middle School (A)
Transport: Longmynd
4:00 PM 5:00 PM 7 ST/PJN
23/11/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Upton By Chester High School (A) Playing Fixture @ Christelton High School CH3 7AD Meet 12pm Return 5:30pm
Transport: Longmynd
2:30 PM 4:00 PM 9 DJH/DLL
23/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 10 JAA
24/11/2017
Girls Football ESFA Schools Cup R1 v Lymm High School (H) Meet 12:15pm
Transport: N/A
1:00 PM 2:00 PM 7 ALP/DJH
27/11/2017
Girls U12 Hockey (away) Oswestry School - Leave 1:45pm, Return 5:15pm
Transport: Needed
7/8 SKS +1
27/11/2017
Boys Football ESFA Elite Schools Cup R3 v Sandwell Academy (A) Meet 2pm Return 6pm
Results: Won 5-3
Transport: Longmynd
3:45 PM 5:15 PM 9 MJL / PDB/DLL
27/11/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R3 v Sandwell Academy (A) Meet 2pm Return 6pm
Results: Won 6-0
Transport: Longmynd
3:45 PM 5:15 PM 9 MJL / PDB/DLL
27/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 11 JJT
27/11/2017
Girls and Boys Hockey
3:15 PM 5:00 PM 8/9 SKS
27/11/2017
GCSE PE Support
3:15 PM 5:00 PM 10 JAA
27/11/2017
Table Tennis
3:15 PM 5:00 PM 7/8
27/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 8 DJH
27/11/2017
BTEC Sport Catch Up Session
3:15 PM 5:00 PM 6th Form MJL
27/11/2017
Running Club
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN
27/11/2017
Swim Squad
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
28/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 9 MJL
28/11/2017
Handball
3:15 PM 5:00 PM 9/10 CCH
28/11/2017
Duke Of Edinburgh
3:15 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
28/11/2017
Girls and Boys Hockey
3:15 PM 5:00 PM 7 SKS
28/11/2017
Girls Football
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9 DJH/ALP
28/11/2017
Water Polo
3:15 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
28/11/2017
Boys C Team v Oswestry School (H). Meet 3.15pm
Results: Cancelled
3:45 PM 5:45 PM 10 JAA
28/11/2017
Boys Football ESFA Elite Schools Cup R2 v Parrenthorn High School M7 3NQ (A) Meet 11:50am Return 6pm
Results: Won 11-0
Transport: Longmynd
2:30 PM 4:00 PM 8 DJH/DLL
28/11/2017
Shropshire Schools Table tennis Association Team Competition at telford Langley, TF4 3JS Leave 4.45pm Return 8.15pm
Transport: TBC (20 students maybe)
5:30 PM 8:00 PM 7-11 DJH
28/11/2017
Year 8/9 basketball @ Telford Langley 3:45 start. Meet at 2:45pm. return @5:30pm
Transport: mini bus booked
3:45 PM 5:00 PM 8/9 boys MJL
28/11/2017
Year 8 Boys Basketball V William Brookes School (A). Meet at 3:15pm.
Transport: School Mini Bus
4:00 PM 5:00 PM 8 boys MJL
29/11/2017
TWSSA BADMINTON U14 and U16 Boys/Girls - HOME vs NGHS/AG - 3:30pm LOOK TO REVERSE THIS FIXTURE
Transport: Longmynd
3:30 PM 5:00 PM 8,9,10 & 11 JAA
29/11/2017
Girls Netball
8/9/10/11 GEC
29/11/2017
British Colleges Netball Vs Stafford College (A) - POSTPONED
6th form GEC
29/11/2017
Girls U18 Category 2 v Walsall College (A) Aston University, Birmingham Road, Great Barr, Birmingham, B43 7AJ Leave 12-15pm Return 3-45pm
1:15 PM 3:00 PM 6th Form ALP/
29/11/2017
Boys 1st XI ECFA League Cat 1 v Hopwood Hall Middleton Rochdale M24 6XH (A)
Transport: Longmynd
6th Form DLL/JJT
30/11/2017
Boys County league Basketball v Shrewsbury School (A) Leave 3-25pm return 5-30pm
Transport: TTS Minibus booked
4:00 PM 5:00 PM 6th Form JJt
30/11/2017
Y7 and 8 Netball Floodlight League @ William Brookes Leave 3.30pm Return 5.15pm
Transport: Longmynd
4:00 PM 5:00 PM 7/8 GEC
30/11/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Whitecross School HR4 ORN (A) Meet 12pm Return 5:30pm
Results: Won 4-1
Transport: Longmynd
2:30 PM 4:00 PM 9 MJL / PDB
30/11/2017
Boys Football
3:15 PM 5:00 PM 10 JAA


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.