Fixtures

From: 1/12/2019 To: 31/12/2019

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
01/12/2019
Group B Bronze (second half) Duke of Edinburgh training day @ Worfield Village Hall
10 ALP/ M Pugh/ G Baker
02/12/2019
Novice Gymnastics Competition @ Madeley Academy. Leave 13:45.
Transport: Required
2:00 PM 4:00 PM 7 & 8 HLL
02/12/2019
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
02/12/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 7 ABK
02/12/2019
Girls Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ALP
02/12/2019
Gymnastics
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HHL
02/12/2019
Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 HAF
02/12/2019
GCSE Theory
3:45 PM 5:00 PM 11 SKS
02/12/2019
Boys Football ESFA Schools Cup R3 v John Taylor High School DE13 8AZ (A)
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 6th Form DLL/DJH
02/12/2019
ESFA Girls National Cup v Meole Brace (A) Leave 1-30pm Return 4-15pm
2:30 PM 3:45 PM 8/9 ALP
02/12/2019
Year 7 Netball SiS AWAY vs Warwick
Transport: REQUIRED *15* Leave at 2.30pm
4:30 PM 6:00 PM 7 HAF LM
02/12/2019
Year 8 Girls Hockey vs W.Brookes (HOME) Start 3:45pm Finish 5:00pm
Transport: n/a
3:45 PM 5:00 PM 8 SKS
02/12/2019
Yr 7 SNS Netball @ Kings Warwick, Warwick leave 2.30 return 19.00 ****REARRANGED****
Transport: NO LONGER NEEDED
4:30 PM 5:30 PM 7 LM/HF
03/12/2019
Girls ESFA National Cup v The Crypt School (Gloucestershire) Leave 10-45am Return 4-30pm
1:15 PM 2:30 PM 7/9 ALP
03/12/2019
U16 Boys Hockey vs W.Brookes (HOME) Start 3:45pm Finish 5:00pm
Transport: n/a
3:45 PM 5:00 PM 10/11 SKS
03/12/2019
Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Churchdown School (H)
Transport: N/A
7 DLL/PDB
03/12/2019
Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Churchdown School (H)
Transport: N/A
8 SST/PJN
03/12/2019
Boy Football County Cup v Shrewsbury School (A)
Transport: TBC
2:00 PM 3:30 PM 11 MJL/PDB
03/12/2019
Boys Basketball v Shrewsbury School (A) Meet 12:45pm Return 5:00pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:00 PM 6th Form JPN
03/12/2019
Netball Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHL/LAM
03/12/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 SST/PJN
03/12/2019
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
03/12/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 DJH
03/12/2019
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
03/12/2019
Badminton
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form JPN
03/12/2019
Girls and Boys Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
03/12/2019
Bronze Group A Duke of Edinburgh Meeting in PE2
3:30 PM 5:05 PM 10 ALP
04/12/2019
Boys Football AOC League Cat 2 v Codsall Community High School 1 (H)
2:00 PM 4:00 PM 6th Form PDB/MJL
04/12/2019
Girls Netball AOC league v Hereford (h) 1.15 meet
2:00 PM 3:30 PM 6th form LM/HHL
04/12/2019
6th Form Girls Netball VS Hereford @Home
2:00 PM 3:00 PM 6th Form HLL / LAM
04/12/2019
Sixth Form Mixed Hockey League vs Sutton and K.Edwards VI. Venue (AWAY) - Sutton Coldfield. Leave - TBC. Return - TBC
Transport: Needed
Sixth Form SKS/HAF
04/12/2019
Boys Football 3rd xl SSCFA U19 League v Haberdashers (H)
6th Form JPN
04/12/2019
Boys Football 4th xl SSCFA U19 League v Telford College (H)
Results: CANCELLED
Transport: N/A
6th Form SSP
04/12/2019
Badminton v Adam's Grammar/NGHS (HOME)
3:15 PM 5:00 PM KS3 & 4 CJH
04/12/2019
Y7 and 8 Girls vs Shrewsbury High (AWAY) @Meole Brace LEAVE 3:15pm Start 4:00pm Return 5:30pm
Transport: Required (20)
4:00 PM 5:00 PM 7/8 SKS
05/12/2019
U16 Girl's Hockey vs W.Brookes (HOME) Start 3:45pm Finish 5:00pm
Transport: n/a
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
05/12/2019
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R3 v Mancherster Health Academy (H)
Transport: N/A
12:30 PM 2:00 PM 9 JPN/DLL
05/12/2019
Telford and Wrekin Netball League @ William Brookes
Transport: **Required** (20)
3:46 PM 5:30 PM 7+8 HAF HLL
05/12/2019
Duke of Edinburgh Group A (Second half) meeting- moved from Tuesday 3rd
3:45 PM 5:00 PM 10 ALP
05/12/2019
Boys Football ESFA School Cup R4 v Sale Grammar School (H)
Transport: N/A
2:00 PM 3:30 PM 10 DJH/DLL
05/12/2019
Girls ESFA National Cup v Moorside High- Salford (A) Leave 10-30am Return 5-00pm
1:00 PM 2:30 PM 9/10 ALP + 1 other
06/12/2019
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R3 v John Port Spencer Academy (H)
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 8 SST/PJN
06/12/2019
ESFA Girls National Cup v Christleton (H)
1:00 PM 2:30 PM 6th Form ALP
06/12/2019
Chance To Compete Indoor Cricket U13's at Wrekin College - Meet 8.30am
9:30 AM 1:00 PM 7/8
07/12/2019
Duke of Edinburgh Silver Training Day @ Stiperstones
ALP / M Pugh / G Baker
07/12/2019
Duke of Edinburgh Gold Training Day
ALP / M Pugh / G Baker
09/12/2019
Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 HAF
09/12/2019
Gymnastics
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HHL
09/12/2019
Girls Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ALP
09/12/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 7 ABK
09/12/2019
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
09/12/2019
Girls Shropshire County Cup Football v William Brookes (H) TBC
3:45 PM 5:00 PM 8/9 ALP
09/12/2019
U14 Boys's Hockey vs William Brookes (HOME) Start 3:45pm Finish 5:00pm
Transport: n/a
3:45 PM 5:00 PM 8/9 SKS
09/12/2019
Boys Football ESFA National Cup B Team v Samuel Whitbread Academy SG17 5QS (A) Meet 9.00am
Transport: Longmynd
1:00 PM 3:00 PM 6th Form PDB//MJL
09/12/2019
Boys Football ESFA Impact Trophie 5-a-side @ GoalZone (AFC Telford)
Transport: TBC
3:00 PM 5:00 PM 7 DLL/PDB
09/12/2019
Girls Football ESFA Impact Trophie 5-a-side @ Goalzone (AFC Telford)
Transport: TBC
3:00 PM 5:00 PM 7 ALP
10/12/2019
U15 SiS Netball AWAY vs KingEds School Birmingham- Leave 2.15pm Back for 7pm
Transport: REQUIRED (12)
4:00 PM 5:20 PM 9+10 HAF HLL LAM
10/12/2019
Boys Football Elite ESFA Schools Cup R3 v Wright Robinson (H)
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 9 JPN/DLL
10/12/2019
Girls tennis Training @ Telford Tennis Centre (Oakengates) Leave 3-15pm Return 5-05pm
Transport: Coach booked
3:45 PM 4:45 PM 7-10 C Dyer
10/12/2019
Year 7 Boys and Girls Hockey vs William Brookes (HOME) - REARRANGED TO THURSDAY 12th DEC
Transport: n/a
7 SKS
10/12/2019
Girls Shropshire County Cup v Burton Borough (A) Leave 2-00pm Return 4-15pm
2:45 PM 3:45 PM 7 ALP
10/12/2019
Girls Shropshire County Cup v Sir John Talbot (H)
3:45 PM 5:00 PM 10/11
10/12/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 DJH
10/12/2019
Duke of Edinburgh
3:45 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
10/12/2019
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
10/12/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 SST/PJN
10/12/2019
Netball Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHL/LAM
10/12/2019
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
10/12/2019
Girls and Boys Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
10/12/2019
Badminton
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form JPN
10/12/2019
Bronze Group B Duke of Edinburgh Meeting in PE2
3:30 PM 5:05 PM ALP
11/12/2019
Boys Football 4th xl SSFA U19 League v North Shropshire College (H)
Results: CANCELLED
Transport: N/A
6th Form SSP
11/12/2019
Boys Football 3rd xl SSCFA U19 League v Idsall (H)
Transport: N/A
3:00 PM 3:30 PM 6th Form JPN
11/12/2019
Year 7 Nurture Group
8:30 AM 3:15 AM HLL
11/12/2019
Boys Football AOC Mens Knockout Trophy v Sandwell Academy (A)
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/DJH
11/12/2019
Boys Football County Cup v Priory School (H)
Transport: N/A
3:45 PM 4:15 PM 9 JPN
12/12/2019
Year 7 Boys and Girls Hockey vs William Brookes (HOME) Start 3:45pm Finish 5:00pm
Transport: N/A
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS
12/12/2019
Girls in Sport National Cup v Kingsbury School (H)
Results: CANCELLED
Transport: CANCELLED
3:30 PM 5:00 PM 8/9 ALP
12/12/2019
Girls National Cup 9 aside on 3G v Sellsby School (H)
12:15 PM 1:30 PM 7 ALP
12/12/2019
Telford and Wrekin Netball League @ William Brookes
Transport: **REQUIRED** (20)
3:45 PM 5:30 PM 9+10 HAF HLL
12/12/2019
Boys Football ESFA Elite Schools Cup R2 v Bishops Heber High School
Transport: N/A
1:45 PM 3:15 PM 8 SST/PJN
12/12/2019
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R3 v Bishops Heber High School (H)
Transport: N/A
1:45 PM 3:15 PM 10 DJH/DLL
13/12/2019
Chance To Compete Indoor U15's (Mixed) at Wrekin College - Meet 8.30am
9:30 AM 1:00 PM 9/10
13/12/2019
Boys Football ESFA Elite Schools Cup R2 v Calday Grange Grammer School (H)
Transport: N/A
12:00 PM 1:30 PM 7 DLL/PDB
13/12/2019
Boys Football ESFA Elite Schools Cup R2 v Calday Grange Grammer School (H)
Transport: N/A
12:00 PM 1:30 PM 10 DJH/DLL/JPN/PDB
13/12/2019
Girls Activate Course @ Telford Tennis Centre Leave 12-30pm Return 3-45pm
Transport: Minibus required
1:00 PM 3:30 PM 6th Form ALP organised
16/12/2019
Boys Football ESFA School Cup R4 v Wigston Academy (H)
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/DJH
16/12/2019
Girls ESFA National Cup v Ormiston Forge Academy (Sandwell) (A) Leave 12-30pm Return 4-30pm
2:00 PM 3:15 PM 8/9 ALP
17/12/2019
Boys Football ESFA Schools Cup R5 v Arrow Vale RSA Academy (H)
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 9 JPN/DLL
17/12/2019
Boys Football Football ESFA Schools Cup R5 v Bradley Stoke Community School (H)
Transport: N/A
3:00 PM 4:30 PM 8 SST/PJN
17/12/2019
Boys Football County Cup v Bridgnorth Endowed (H) Meet 4.00
4:30 PM 5:30 PM 7 ABK
18/12/2019
Year 11 ESFA National football V St Peters (Solihull) - Away. Meet @12pm. 2PM KO. Return for 5:30pm (No late coach)
2:00 PM 4:00 PM 11 boys MJL/PJB/DLL
18/12/2019
Boys Football ESFA Schools Cup R5 v St Peters Catholic School (A)
Transport: TBC
2:00 PM 3:30 PM 11 MJL/PDB/DLL
18/12/2019
Girls Football 2nd xl AOC Women's Championship v Solihull College
6th Form ALP
18/12/2019
Boys Football 4th xl SSCFA U19 League v Haberdashers Adams (H)
Transport: N/A
1:30 PM 6th Form SSP
18/12/2019
Boys Football AOC League Cat 1 v Colge Cambria (H)
Transport: N/A
6th Form DLL/DJH
18/12/2019
Girls Football ECFA League Cat 1 v Loughborough College Women's 1 LE11 3TN (A) Leave 8-00am Return 3-00pm
11:00 AM 1:00 PM 6th Form ALP/P Wilson
18/12/2019
Boys Football AOC League Cat 2 v Sandwell Academy 1 (A)
2:00 PM 4:00 PM 6th Form PDB/MJL
18/12/2019
6th Form Mixed Hockey vs William Brookes (HOME) Start 2:00pm Finish 3:30pm
Transport: n/a
2:00 PM 3:30 PM 6th Form SKS/HAF
19/12/2019
Boys Football ESFA Schools Cup R5 v SFX (H)
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 10 DJH/DLL
19/12/2019
Boys Football ESFA Schools Cup R5 v Bishop Ullthorne (H)
Transport: N/A
3:30 PM 5:00 PM 7 DLL/PDB
20/12/2019
Boys Football County Cup v Priory School (H)
Transport: N/A
10:00 AM 11:30 AM 8 SST/PJN


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.