Fixtures

From: 1/2/2018 To: 28/2/2018

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
01/02/2018
TWSCFA Under 11s Boys and Girls Trials evening
5:00 PM 7:30 PM
01/02/2018
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
01/02/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 SSP
01/02/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
01/02/2018
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT
01/02/2018
Netball Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/8 GEC
01/02/2018
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11/6th Form SKS
01/02/2018
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
01/02/2018
A Level PE Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
01/02/2018
Bioys County leageu Basketball V Adams Grammar (A) meet 3-00pm retuirn 5-50pm
Transport: School Minibus
4:00 PM 5:15 PM 6th form JJT
01/02/2018
Y8 AandB Netball @ Tettenhall College (A) Leave 2:45pm Return 5:30pm
Transport: required
3:15 PM 5:00 PM 8 GEC/LM
01/02/2018
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R5 v Cardinal Langley RC High School M24 2GL (A) 11:30am Return 5:30pm
2:00 PM 3:30 PM 8 DJH/DLL
01/02/2018
Boys Football ESFA Schools Cup R7 v St Francis Xavier College L6 OAG (A) Meet 10:15am Return 5pm
1:15 PM 2:45 PM 10 JAA/PDB
01/02/2018
Boys Football ESFA Schools Cup R7 v St Augustines Catholic High School (H)
Transport: N/A
2:30 PM 4:00 PM 9 MJL/JTT
02/02/2018
Boy Football County Cup v Oswestry School (A)
Results: Cancelled
Transport: TBC
6th Form DLL/JJT
02/02/2018
ESFA National Cup v Summerhill (A) Leave 1-30pm Return 4-45pm
3:00 PM 4:00 PM 7 ALP
02/02/2018
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
05/02/2018
Girls Shropshire County v Staffordshire (H)
6:00 PM 7:30 PM 8/9 ALP
05/02/2018
Girls and Boys ESFA Regional 5 aside @ Playfootball Centre, 20 Great King St N, Birmingham B19 2LF Leave 9-00am Return 4-30pm
10:30 AM 3:00 PM 7 ALP/PJN/S Topper
05/02/2018
Boys Football ESFA Elite Schools Cup Semi Final v Kepier School, Sundeland (A)
10:00 AM 11:30 AM 9 MJL/PDB/DLL
05/02/2018
Boys District Cup v Madeley Academy (H). Meet at 3.15pm.
4:00 PM 5:15 PM 9
05/02/2018
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
05/02/2018
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
05/02/2018
Running Club
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN
05/02/2018
Goalkeeper Coaching
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 JJT/
05/02/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 DJH
05/02/2018
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
05/02/2018
BTEC Sport Support (PE2/3)
3:30 PM 5:00 PM 9/10 GEC
05/02/2018
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
06/02/2018
Water Polo
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
06/02/2018
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
06/02/2018
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 ALP
06/02/2018
Boys Cricket Nets
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 JJT/PDB
06/02/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 MJL
06/02/2018
Duke of Edinburgh
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
06/02/2018
Boys Football ESFA Elite Schools Cup Semi Final v Snaith School Meet 9.00am Return 6.30pm
1:30 PM 3:15 PM 10 JAA/PDB/DLL
06/02/2018
Girls interhouse football competiton
3:30 PM 5:00 PM 7/8 ALP
06/02/2018
Shropshire Schools Table Tennis Association Individual Competition at telford Langley, TF4 3JS Leave 4.00pm Return 7.45pm
Transport: TBC
4:30 PM 7:30 PM 7/8/9/10/11 TBC
07/02/2018
Girls Shropshire County Fixture v Staffordshire (H)
7:00 PM 8:30 PM 10/11 Bob Renke
07/02/2018
Y9 and Y10 Netball Vs. Shrewsbury School (H) - Hard play - Start 3.30pm Finish 5pm
9 and 10 GEC/LM
07/02/2018
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
07/02/2018
Boys Open Team Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 PDB/DLL
07/02/2018
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS
07/02/2018
Netball Squad Training - CANCELLED DUE TO FIXTURE
3:30 PM 5:00 PM 8/9/10/11 GEC
07/02/2018
Badminton
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 JAA
07/02/2018
Boys U18 2nd XI ECFA Invitation 2B v Romulus Academy (Lawswood) (H) Meet 12pm
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form PDB/DJH
07/02/2018
British Colleges Netball Vs. Wolgarston High (A) - POSTPONED
6th form GEC
07/02/2018
King Henry VIII Relay Race 2018 @ War Memorial Park, Coventry Leave 12pm Return 6pm
Transport: Longmynd
2:30 PM 4:00 PM 6th form/11/10 GEC/PJN
07/02/2018
Boys 1st XI ECFA League Cat 1 v Accringotn and Rossendale College (H)
Results: Cancelled
6th Form DLL/JJT
08/02/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 SST
08/02/2018
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
08/02/2018
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11/6th Form SKS
08/02/2018
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT
08/02/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
08/02/2018
Boys Football ESFA Schools Cup R7 v Altrinham Boys Grammer School (A)
6th Form DLL/JJT
08/02/2018
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R5 v Milton Keynes Academy (H) Meet 12:45pm
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 10 JAA/PDB
08/02/2018
Netball Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/8 GEC
08/02/2018
A Level PE Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
08/02/2018
Y8 AandB Netball @ William Brookes Floodlight League Leave 3.30pm Return 5.15pm
Transport: Required
4:00 PM 5:00 PM 8 GEC
08/02/2018
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
09/02/2018
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
09/02/2018
Primary Schools Quicksticks Finals @TTS - Blue Astro turf - Start 12:00 - Finish 15:00
12:00 PM 3:00 PM 11 Hockey leaders SKS
12/02/2018
Boys U18 County Football
SPW
12/02/2018
Boys Football ESFA Schools Cup R7 v Hazel Grove High School (A) Meet 11-50am SK7 5JXReturn 6pm
Transport: Longmynd
2:45 PM 4:00 PM 7 SST/PJN
12/02/2018
Girls County Cup Football v Meole Brace (A) Leave 1-30pm Return 4-00pm POSTPONED
Results: POSTPONED
Transport: POSTPONED
2:20 PM 3:30 PM 8/9 ALP
12/02/2018
Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Calday Grange Grammer School CH65 9LB (A) Meet 11-50am Return 5pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 8 DJH/DLL
12/02/2018
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
12/02/2018
Running Club
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN
12/02/2018
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
12/02/2018
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
12/02/2018
BTEC Sport Support (PE2/3)
3:30 PM 5:00 PM 9/10 GEC
12/02/2018
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
12/02/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 DJH
12/02/2018
Goalkeeper Coaching
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 JJT/
13/02/2018
Water Polo
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
13/02/2018
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 ALP
13/02/2018
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
13/02/2018
Duke of Edinburgh
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
13/02/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 MJL
13/02/2018
Boys Cricket Nets
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 JJT/PDB
13/02/2018
Girls County Cup v Oldbury Wells
4:00 PM 5:15 PM 9/10 ALP
13/02/2018
Y8 COUNTY NETBALL TRAINING - HARD PLAY 3.30-4.30PM
8 A TEAM GEC/LM
13/02/2018
Boys Basketball TWSSA Competition @ Telford Langley Meet 2:15pm Return 5:30pm
Transport: School Mini Bus
3:15 PM 5:30 PM 7 MJL
13/02/2018
U16 Boys hockey - District 7 aside - Start:4pm Finish 5:15pm
4:00 PM 5:15 PM 10/11 SKS
14/02/2018
U13 Girls County Netball Tournament @ William Brookes Leave 1.30pm Return 4.30pm
Transport: School minibus
2:00 PM 4:00 PM 8 GEC
14/02/2018
Girls ECFA v Newcastle Under Lyme (H)
1:15 PM 3:00 PM 6th form ALP/JAA
14/02/2018
Netball Squad Training - CANCELLED DUE TO FIXTURE
8/9/10/11 GEC
14/02/2018
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS
14/02/2018
Boys Open Team Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 PDB/DLL
14/02/2018
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
14/02/2018
Badminton
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 JAA
14/02/2018
Boys U18 2nd XI ECFA Invitation 2B v Windsor High School (A)
Transport: Longmynd
1:00 PM 3:00 PM 6th Form PDB/DJH
14/02/2018
Boys U18 3rd XI SSCFA Div 1 v Shrewsbury College 3rd XI (H)
6th Form MJL/KJS
14/02/2018
Boys Football 1st XI ECFA League Cat 1 v Newcastle College (A)
Results: Cancelled
Transport: TBC
6th Form DLL/JJT
15/02/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 SST
15/02/2018
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
15/02/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
15/02/2018
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT
15/02/2018
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11/6th Form SKS
15/02/2018
Netball Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/8 GEC
15/02/2018
A Level PE Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
15/02/2018
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
15/02/2018
Inter House Y7/8/9 Girls Netball tournament @ TTS hard play - Start 3.45pm Finish 5pm
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9 all welcome GEC/LM
15/02/2018
U13 Boys SSCFA County Cup Semi-Final v Meole Brace (H)
3:45 PM 5:00 PM 8 DJH/DLL
15/02/2018
Boys District Cup v Holy Trinity (A). Meet 2:45pm.
Transport: School Mini Bus
3:30 PM 4:45 PM 7 SST/PJN
15/02/2018
Year 7 basketball V Idsall (A) 3:15 tip off. Meet at 2:45pm. Return to school for 5:30pm (not in time for late coach)
Transport: mini bus booked
3:15 PM 5:30 PM 7 MJL
15/02/2018
Year 9 Boys Basketball V Idsall (A). Meet at 2:15pm. Tip off at 3:15pm. Return to school for 5:30pm (not in time for late coach)
Transport: mini bus booked
3:15 PM 5:30 PM 9 boys MJL
16/02/2018
Year 7 Boys Hockey vs William Brookes @HOME - Start: 2:00pm - Finish: 3:45pm
2:00 PM 3:45 PM 7 SKS
16/02/2018
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
16/02/2018
Sports Leadership @ Queensway North Leave 8-30am Return 1-00pm
Transport: Minibus?
9:30 AM 12:30 PM 6th Form ALP
23/02/2018
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
26/02/2018
Boys Football B Team R5 v Northampton School For Boys NN1 5RT (A) 11.30pm Return 6:30pm
Transport: Longmynd
2:15 PM 3:15 PM 7 SST/PJN/DLL
26/02/2018
Boys Football Elite ESFA Schools Cup R4 v Northampton School For Boys (A) Meet 11:30am Return 6:30pm
Transport: Longmynd
2:15 PM 3:15 PM 7 SST/PJN/DLL
26/02/2018
SEVERN STARS SUPERLEAGUE LIVE NETBALL MATCH (Y7) @ WORCESTER ARENA - Leave 3.30pm Return 9.30pm
Transport: Longmynd
7:00 PM 8:15 PM 7 GEC/A.Couzens/B.Blaney
26/02/2018
Year 7 and 8 A team vs William Brookes (home) - CANCELLED
3:30 PM 5:15 PM 7/8 SKS
26/02/2018
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
26/02/2018
Running Club
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN
26/02/2018
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
26/02/2018
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
26/02/2018
Goalkeeper Coaching
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 JJT/
26/02/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 DJH
26/02/2018
Girls and Boys Hockey - CANCELLED DUE TO HOME FIXTURE
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
26/02/2018
BTEC Sport Support (PE2/3)
3:30 PM 5:00 PM 9/10 GEC
27/02/2018
Water Polo
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
27/02/2018
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
27/02/2018
Girls Football
3:00 PM 5:30 PM 7/8/9 ALP
27/02/2018
U12 Boys County Hockey Tournament (AWAY) @Lilleshall - Times TBC
Transport: Longmynd
7 SKS+1
27/02/2018
U13 Boys County Hockey Tournament (AWAY) @Lilleshall - Times TBC
Transport: Longmynd
8 SKS +1
27/02/2018
Duke of Edinburgh
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
27/02/2018
Boys Cricket Nets
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 JJT/PDB
27/02/2018
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 MJL
27/02/2018
Boys Football ESFA Schools Cup Semi-Final v Repton School (H) Meet 1pm
Transport: N/A
2:00 PM 3:30 PM 6th Form DLL/JJT
27/02/2018
Boys Football County Cup v Idsall (H).Meet at 3pm
Transport: N/A
3:45 PM 5:00 PM 9 MJL
27/02/2018
Boys County Leage Basketball V Adams Grammar School (A) leave 3-15pm return 5-45pm
Transport: School Minibus Booked
4:10 PM 5:15 PM 6th Form PJN/JAA
27/02/2018
U16 Girls Hockey - District 7 aside - CANCELLED
10/11 SKS
27/02/2018
Y7AandB + Y8A Netball @ Wrekin College (A) Leave 3.30pm Return 5.15pm
Transport: Longmynd
4:00 PM 5:00 PM 7/8 GEC
28/02/2018
Boys 1st XI ECFA League Cat 1 v Fowler Education Football Academy (A) Meet 9am Return 5pm
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JJT
28/02/2018
Btec Sport L2 Unit1 Exam in LC2
1:00 PM 3:00 PM 10 DJH/GEC
28/02/2018
Girls National Semi-Final vs Balby Carr (H)
12:00 PM 2:00 PM 11/6th form ALP/JAA/DLL
28/02/2018
Year 7 and 8 Girls hockey B teams vs William Brookes CANCELLED
Transport: CANCELLED
7/8 SKS
28/02/2018
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
28/02/2018
Boys Open Team Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 PDB/DLL
28/02/2018
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form
28/02/2018
Netball Squad Training
3:30 PM 5:00 PM 8/9/10/11 GEC
28/02/2018
Badminton
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 JAA
28/02/2018
Boys U18 3rd XI SSCFA Div 1 v Idsall School (H)
6th Form MJL/KJS


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.