Fixtures

From: 1/2/2019 To: 28/2/2019

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
01/02/2019
Open Lane Swimming
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
01/02/2019
U13 County Indoor Cricket Finals at Shrewsbury Sports Village - Meet 8.30
9:30 AM 1:00 PM 8 PDB/SSP
01/02/2019
Boys Football ESFA Schools Cup R4 V Calday Grange Grammar School (H)
Transport: N/A
11:30 AM 1:00 PM 8 JPN/DLL
01/02/2019
Boys Football ESFA Schools Cup R6 v Priestnall School (H)
Transport: N/A
1:29 PM 3:00 PM 10 MJL/PDB
04/02/2019
Girls Shropshire County Cup v Meole Brace (A) Leave 1-45pm Return 4-15pm
2:30 PM 3:45 PM 9/10 ALP
04/02/2019
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R4 v Oxford Academy OX46 JZ (A) Meet 10:45am Return 6:30pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 6th Form PDB/MJL
04/02/2019
Boys Football ESFA Midland West 5-a-Side @ Play Football Centre B' Ham B19 2LF (Meet 9-15am Return 3-30pm)
Transport: Longmynd
11:00 AM 2:30 PM 7 SST/PJN
04/02/2019
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
04/02/2019
Goalkeeper Training
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MD/DLL/PDB
04/02/2019
Girls Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ALP
04/02/2019
Running Club
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN/CCH
04/02/2019
Recreational Netball
3:45 PM 5:00 PM 7/8 HHL/EYH
04/02/2019
Table Tennis Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SBK/CRR
04/02/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 JPN
04/02/2019
Girls and Boys Hockey
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
04/02/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 MJL
04/02/2019
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
05/02/2019
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
05/02/2019
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 7/8 ALP
05/02/2019
Cricket Nets
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 PDB/JPN
05/02/2019
Boys and Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
05/02/2019
Netball Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHL/LAM
05/02/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 9 DJH
05/02/2019
Duke of Edinburgh
3:45 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
05/02/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 11 DLL
05/02/2019
A Level PE Catch Up Session
3:45 PM 5:00 PM 6th Form CCH
06/02/2019
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
06/02/2019
Gymnastics
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HHL
06/02/2019
Boys and Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 8/9 SKS
06/02/2019
Girls Netball
3:45 PM 5:00 PM 7 HHF/LAM/ASC
06/02/2019
Handball
3:45 PM 5:00 PM 9/10 CCH/DJE
06/02/2019
Shropshire U18 Boys Hockey (AWAY) Cancelled
12:00 AM 12:00 AM
06/02/2019
National Cup U18 Mixed Hockey (AWAY) @Greenhead College, Huddersfield (HD4 6EN) Leave - 10:00am Return 7:00pm
Transport: NEEDED (20)
2:00 PM 4:00 PM 6th Form SKS+1
06/02/2019
Girls Netball away v Worcester Coll meet 12.45 retrun 16.45 CANCELLED
Results: CANCELLED
2:00 PM 3:30 PM 6th Form HLL/LAM
06/02/2019
Boys U18 3rd XI Shropshire U19 League v Shrewsbury College Group (H)
Results: CANCELLED
6th Form JPN
06/02/2019
Girls Football ECFA League CAT 2 v Walsall College (A)
6th Form
06/02/2019
St Georges Park Training Session. Leave at 8:15am - return at 1:30pm CANCELLED (MJL)
8:15 AM 1:30 PM 6th form 1st team boys PDB/DLL
06/02/2019
U14 Boys B Team Friendly v Ercal Wood (A) Leave 2.45pm Return 5.00pm
Transport: TTS Minibus TBC
3:15 PM 4:45 PM 9 DJH
06/02/2019
6th form basketball V Elesmere College (H). 3:00PM tip off. Meet at 2:40pm in changing rooms. Finish for 4:15pm
3:00 PM 4:15 PM 6th form MJL
06/02/2019
U16 Boys Hockey - Midlands (AWAY) @Leicester Grammar (LE8 9FL) LEAVE: 9:30am RETURN 5:00pm
Transport: NEEDED (20)
12:30 PM 3:00 PM 10/11 HAF+1
06/02/2019
Boys Football ESFA Round 7 v Queen Elizabeth Grammar School, Bolton (H) Meet 11.45
12:30 PM 2:00 PM 10 MJL/PDB
06/02/2019
Cross Country - King Henry VII Relays - Leave 12:00pm - Return 5:30pm
Transport: Needed (18) CV3 6AQ
2:30 PM 5:30 PM PJN +1
07/02/2019
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
07/02/2019
Boys Football ESFA Schools Cup R6 v Repton School DE65 6FH (A) Meet 10:30am Return 5pm
Transport: Longmynd
1:15 PM 2:45 PM 6th Form DLL/DJH
07/02/2019
Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
07/02/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 7 STT/PJN
07/02/2019
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 ALP
07/02/2019
A Level PE Catch Up Session
3:45 PM 5:00 PM 6th Form DJH
07/02/2019
Free Swimming
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
07/02/2019
Boys Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MJL
08/02/2019
Girls Football ECFA League CAT 1 v John Madejski Academy (A)
Transport: Longmynd
12:30 PM 2:00 PM 6th Form ALP/PDB
08/02/2019
Open Lane Swimming
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
08/02/2019
Boys Football ESFA Schools Cup R7 v Poynton High School (h)
Transport: N/A
11:30 AM 1:00 PM 9 DJH/DLL
11/02/2019
Year 10 Boys Basketball V William Brookes (A) 3:15pm tip off. Leave at 2;45pm. Return at 5:10pm
3:15 PM 4:45 PM 10 boys MJL
11/02/2019
Goalkeeper Training
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MD/DLL/PDB
11/02/2019
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
11/02/2019
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
11/02/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 MJL
11/02/2019
Girls and Boys Hockey
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
11/02/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 JPN
11/02/2019
Table Tennis Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SBK/CRR
11/02/2019
Recreational Netball
3:45 PM 5:00 PM 7/8 HHL/EYH
11/02/2019
Running Club
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN/CCH
11/02/2019
Girls Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ALP
12/02/2019
TWSSA u16 boys Hockey (HOME) Start 3:30pm Finish 5:45pm
3:30 PM 5:45 PM 11 SKS/HAF
12/02/2019
A Level PE Catch Up Session
3:45 PM 5:00 PM 6th Form CCH
12/02/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 11 DLL
12/02/2019
Duke of Edinburgh
3:45 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
12/02/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 9 DJH
12/02/2019
Netball Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHL/LAM
12/02/2019
Boys and Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
12/02/2019
Cricket Nets
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 PDB/JPN
12/02/2019
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 7/8 ALP
12/02/2019
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
12/02/2019
Girls Netball v Shrewsbury Priory (AWAY) yrs 7A,7B 8,9,10 Leave @ 3.00 return 5.30
Transport: Required
3:40 PM 4:45 PM 7,8,9,10 LM HLL HAF
12/02/2019
Boys Football ESFA Schools Cup R5 v Cardinal Langley RC High School M24 2GL (A) Meet 10:15am Return 5:15pm
1:15 PM 2:15 PM 8 JPN/DLL
12/02/2019
Year 8 Girls TWSSA League Final VS Newport Girls High School (AWAY). Leave 3:15.
Transport: School Minibus
4:00 AM 5:00 AM 8 HLL
13/02/2019
Shropshire Schools Table Tennis Association
3:30 PM 6:30 PM All Years CCH
13/02/2019
Boys Football ESFA Elite Schools Cup Semi-Final v Keiper School DH4 5BH (A) Meet 7-30am Return 8pm
Transport: Longmyd
1:00 PM 2:30 PM 9 DJH/DLL/PDB
13/02/2019
Girls Cat 1 v STFC (Rearranged from 12/12/2018) (H)
6th form ALP
13/02/2019
St Georges Park Training Session. Leave at 8:15am - return at 1:30pm
8:15 AM 1:30 PM 6th Form Girls TBC
13/02/2019
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
13/02/2019
Boys and Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 8/9 SKS
13/02/2019
Gymnastics
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HHL
13/02/2019
Handball
3:45 PM 5:00 PM 9/10 CCH/DJE
13/02/2019
Girls Netball
3:45 PM 5:00 PM 7 HHF/LAM/ASC
13/02/2019
Girls U13 County Netball Tournament @ William Brookes AWAY. Leave 13:00.
Transport: Required (15)
2:00 PM 4:00 PM 8 HLL / LAM
14/02/2019
Boys Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MJL
14/02/2019
Free Swimming
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
14/02/2019
U16 and U14 Girls Basketball (A) Corbett
Transport: required
3:45 PM 5:00 PM 9+11 HAF
14/02/2019
A Level PE Catch Up Session
3:45 PM 5:00 PM 6th Form DJH
14/02/2019
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 ALP
14/02/2019
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 7 STT/PJN
14/02/2019
Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
14/02/2019
Boys Football ESFA School Elite Cup Semi-Final v Keiper School (H)
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 10 MJL/PDB/DLL
14/02/2019
Girls ESFA National Cup v Walkwood Middle School (A) Leave 12-30pm
2:00 PM 3:30 PM 7
14/02/2019
CANCELLED Year 11 Netball @ Ercall Wood Academy (AWAY). Meet @ 3:15, leave 3:30. Finish 5:00 (approx)
Transport: N/A
4:00 AM 5:00 AM 11 HLL
15/02/2019
Open Lane Swimming
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
15/02/2019
Girls Football ESFA Schools Cup Semi-Final v St Johns Fisher RC High School (H)
Transport: N/A
12:00 PM 1:30 PM 6th Form ALP/ DLL
26/02/2019
Boys Football ESFA Schools Cup R8 v Bolton School Boys Division BL1 4PA (A) Meet 9am Return 4pm
Transport: Longmynd
12:00 PM 1:30 PM 9 DJH/DLL
26/02/2019
FA level 1 Coaching Award - Redhill Primary on 3G. 1:00pm - 2:30pm. 2 x PE staff required for pick up and drop off
Transport: Mini Bus x 2 Booked
6th form Ian Sankey
26/02/2019
CANCELLED Girls Netball 7A, 8A and 9 v SHS AWAY
Transport: Required (40)
4:00 PM 5:15 PM 7,8,9 LM, HLL, HAF
26/02/2019
Girls Shropshire County Semi-final v Burton Borough School (A) Leave 2-40pm Return 4-45pm
Transport: Longmynd
3:15 PM 4:30 PM 8/9 ALP
27/02/2019
Girls Netball v Hartputy Away leave 12.15 return 16.30
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 6th Form HAL/LM
27/02/2019
6th Form Mixed Hockey League (AWAY) @Worcester College Leave 10:45am Return 4pm
Transport: Longmynd
1:15 PM 2:30 PM 6th HAF/SSP
27/02/2019
Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Milton Keynes College (A)
Transport: Longmynd
6th Form DLL/DJH
27/02/2019
Boys Football 3rd Xl Friendly v Birmingham Met - Lichfield (A) Meet 11:15am Return 4pm
Transport: TBC
1:00 PM 2:30 PM 6th Form JPN
27/02/2019
TWSSA U16 Girls Hockey (HOME) Start 3:30pm Finish 5:45pm
3:30 PM 5:45 PM 10/11 SKS
27/02/2019
Girls Football ECFA League CAT 2 v Burton and South Derbyshire College (H)
2:00 PM 3:30 PM 6th Form ALP/ALQ
27/02/2019
U16's County Football: Shropshire v Staffordshire (H) meet Changing Rooms @ 18:15
7:00 PM 8:30 PM 11 IJS
27/02/2019
Girls Football ECFA League CAT 1 v Hartpury College (H)
12:15 PM 2:00 PM 6th Form ALP/AJQ
27/02/2019
Boys U18 2nd XI ECFA Invitation 2A v Sandwell Academy (A)
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 6th Form PDB/MJL
27/02/2019
Boys U18 3rd XI Shropshire U19 League v Crossbar Coaching (H)
Results: CANCELLED
6th Form JPN
28/02/2019
U15 County Netball Tournament @ HLC. Leave 15:25.
Transport: Required (15)
4:00 PM 5:00 PM yr10 HLL
28/02/2019
Boys Football ESFA Schools Elite Cup Semi-Final v Kepier School (H)
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 10 MJL/DLL/PDB
28/02/2019
TWSSA U14 Boys District Plate v Telford Park (H)
3:30 PM 5:00 PM 9 DJH
28/02/2019
Girls Football ESFA Schools Cup R7 v Walkden High School M28 7JB (A) Meet 10:30am Return 5pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 9 ALP/DJH


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.