Fixtures

From: 1/2/2020 To: 29/2/2020

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
01/02/2020
Shropshire Schools XC @ Marches School Oswestry Leave 8:30am Return 2pm
Transport: Longmynd
PJN
03/02/2020
Boys Football County Cup v William Brookes (H) Meet 3.15
3:45 PM 3:00 PM 7 ABK/PDB
03/02/2020
Boys Football B Team ESFA Schools R5 v Sandbach School (H)
Transport: N/A
2:00 PM 3:15 PM 7 DLL/PDB
03/02/2020
Duke of Edinburgh Conference - All Day
ALP HLL
03/02/2020
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
03/02/2020
Girls Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ALP
03/02/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 7 ABK
03/02/2020
Running Club
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN/CCH
03/02/2020
Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 HAF
03/02/2020
GCSE Theory
3:45 PM 5:00 PM 11 SKS
04/02/2020
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
04/02/2020
Year 7 Boys and Girls Hockey vs Madeley (7 a side)(home) - Start 3:30pm - Finish 5:00pm
Transport: n/a
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
04/02/2020
Bronze Group B Duke of Edinburgh Meeting in PE2
3:30 PM 5:05 PM 10 ALP
04/02/2020
Badminton
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HJ
04/02/2020
Boys and Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
04/02/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 SST/PJN
04/02/2020
Netball Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHF/LAM
04/02/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 DJH
04/02/2020
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
04/02/2020
Girls ESFA National Cup v Walkwood Middle School (H) 9 aside on 3G
1:30 PM 2:45 PM 7 ALP
05/02/2020
Athelitics King Henry Relays @ King Henry VIII School CV 36 AQ Leave 11:45am Return 5:15pm
Transport: Longmynd
PJN
05/02/2020
Girls Football ESFA Super League v Exeter College (H)
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 6th Form ALP
05/02/2020
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
05/02/2020
Netball
3:45 PM 5:00 PM 7 HHF/LAM/ASC
05/02/2020
Boys Football AOC League Cat 1 v Fowler Education Football Academy (A) L15 4LE
Transport: Longmynd
12:00 PM 1:30 PM 6th Form DLL/DJH
05/02/2020
Boys Football AOC League Cat 2 v Coleshill School 1 (H)
2:00 PM 4:00 PM 6th Form PDB/MJL
05/02/2020
Girls Football 2nd xl AOC Women's Championship v Burton and South Derbyshire College (A)
6th Form ALP
05/02/2020
6th Form Girls Netball @ Worcester 6th Form College. Leave @ 12:00
Transport: Required (15)
2:00 PM 3:00 PM 6th Form HLL / LAM
06/02/2020
Fun Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
06/02/2020
Boys Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MJL
06/02/2020
Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
06/02/2020
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
06/02/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 9 JPN
06/02/2020
A Level PE Catch Up
3:45 PM 5:00 PM 6th Form DJH
06/02/2020
Girls County Cup Football v Telford Park (A) Leave 3-00pm Return 5-00pm
3:30 PM 4:45 PM 7/8 ALP
06/02/2020
Girls Football ESFA Schools Cup R6 v John Port Spencer DE65 6LU (A)
Transport: Longmynd
10:30 AM 12:00 PM 10 DLL/PDB
06/02/2020
Girls Football County Cup v Telford Park (A)
Transport: TBC
3:30 PM 4:30 PM 8 ALP/DLL
07/02/2020
Boys/Girls ESFA 5-a-Side Area Finals @ PlayFootball Centre Birmingham B19 2LF Meet 9:30am
Transport: TBC
11:00 AM 7 DLL/ALP
07/02/2020
Year 7 Boy's County Hockey (AWAY) @Lilleshall. Leave: 11:15am. Return: 5:30pm
Transport: Needed (20)
12:00 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
07/02/2020
Year 8 Boy's County Hockey (AWAY) @Lilleshall NSC. LEAVE: 11:15am. RETURN: 5:30pm
Transport: NEEDED WITH Y7 (40+)
12:00 PM 5:00 PM 8 SKS/HAF
07/02/2020
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
10/02/2020
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
10/02/2020
Boys Football AOC League Cat 1 v Myerscough College Men's 1 (H)
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/DJH
10/02/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 7 ABK
10/02/2020
Girls Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ALP
10/02/2020
GCSE Theory
3:45 PM 5:00 PM 11 SKS
10/02/2020
Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 HAF
10/02/2020
Running Club
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN/CCH
10/02/2020
Boys Football ESFA Schools Cup R7 v Northampton School For Boys NN1 5RT (A) Meet 11:15pm Return 5:30pm
2:00 PM 3:15 PM 7 DLL/ABK
10/02/2020
Years 7, 8, 9 and 10 Netball @ Abraham Darby Academy. 15:20 leave, 17:15 return.
Transport: Required (40)
3:45 PM 5:00 PM 7, 8, 9 & 10 HLL / LAM / HAF
10/02/2020
6th form basketball V TCAT (A). 4:15PM tip off. Meet at 3:15pm in outside changing rooms. Return at 5:40pm
Transport: Required
4:15 PM 5:15 PM 6th form boys MJL
11/02/2020
U16 Boy's Hockey TWSSA 7 asides (HOME) Leave 3:15pm Start 4:00pm Finish 5:15pm
Transport: n/a
4:00 PM 5:15 PM 10/11 SKS/HAF
11/02/2020
Boys Football District Cup v Telford Priory (A)
Transport: TBC
3:30 PM 5:00 PM 8 SST/PJN
11/02/2020
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R5 v Northampton School For Boys (H)
Transport: N/A
3:00 PM 4:30 PM 9 JPN/DLL
11/02/2020
Year 8 Girls County Hockey (HOME) LEAVE LESSON: 12:00. FINISH: 4:00pm
Transport: n/a
1:00 PM 4:00 PM 8 SKS/HAF
11/02/2020
**CANCELLED** u12 and u13 Girl's County Hockey (HOME) Leave lesson: 12:30pm Finish: 4:00pm
Transport: n/a
1:00 PM 4:00 PM 7/8 SKS/HAF
11/02/2020
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
11/02/2020
Duke of Edinburgh Gold Meeting
3:30 AM 5:05 AM ALP / M Pugh / G Baker
11/02/2020
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
11/02/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 DJH
11/02/2020
Netball Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHF/LAM
11/02/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 SST/PJN
11/02/2020
Boys and Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
11/02/2020
Badminton
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HJ
12/02/2020
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
12/02/2020
Netball
3:45 PM 5:00 PM 7 HHF/LAM/ASC
12/02/2020
U13 Year 8 Netball County @ Shrewsbury Priory
Transport: Required (15) pickup from school 1.30pm
2:00 PM 5:00 PM 8 HAF
12/02/2020
Boys Football 3rd xl SSCFA U19 League v STFC FITC (A)
Transport: School Mini Bus
6th Form JPN
12/02/2020
GCSE athletics modertation @ Oakengates
4:00 PM 5:30 PM 11 ALP
12/02/2020
Boys Football ESFA Super League v Radcliffe College LE67 3DA (A)
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/DJH
12/02/2020
Shropshire County Table Tennis Individual Championships
Transport: Longmynd (one way)
4:00 PM 6:00 PM 7/8/9/10 DJH/Hledd/Rebecca Kendall
13/02/2020
Boys Football AOC 2nd Team v Lichfield City (H) Meet 12.00pm
1:30 PM 3:30 PM 6th Form PDB/MJL
13/02/2020
U15's Boys Basketball V William Brookes and Church Stretton (A) @ William Brookes. Meet at 2:30pm. Tip off at 3:30pm. Return to TTS at 6:00pm
Transport: Required
3:30 PM 5:30 PM 9/10 Boys MJL
13/02/2020
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
13/02/2020
Fun Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
13/02/2020
Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
13/02/2020
Boys Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MJL
13/02/2020
A Level PE Catch Up
3:45 PM 5:00 PM 6th Form DJH
13/02/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 9 JPN
14/02/2020
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
14/02/2020
Girls Football ESFA Schools Cup R5 v Trinity School (A) @ Harraby 3G and Sports Complex, Edgehill Road, CA1 1SL
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 6th Form ALP/DLL
24/02/2020
Yr 7 and 8 Girl's Hockey vs Shrewsbury High (HOME) ***CANCELLED***
Transport: n/a
7 & 8 SKS/HAF
24/02/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 7 ABK
24/02/2020
Girls Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ALP
24/02/2020
GCSE Theory
3:45 PM 5:00 PM 11 SKS
24/02/2020
Running Club
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN/CCH
24/02/2020
Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 HAF
24/02/2020
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
25/02/2020
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
25/02/2020
Years 8, 9 and 10 Netball vs SHS (AWAY). 15:15 leave CANCELLED DUE TO FLOODING
Transport: REQUIRED- 40
4:00 PM 5:30 PM 8, 9 & 10 HAF / LAM
25/02/2020
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
25/02/2020
Netball Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHF/LAM
25/02/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 DJH
25/02/2020
Boys and Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
25/02/2020
Badminton
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HL
25/02/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 SST/PJN
26/02/2020
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
26/02/2020
Netball
3:45 PM 5:00 PM 7 HHF/LAM/ASC
26/02/2020
Girls Football 2nd xl AOC Women's Championship v Dudley College (H)
6th Form ALP
26/02/2020
6th Form Girls Netball VS NSGC Newcastle @ Home
2:00 PM 3:00 PM 6th Form HLL / LAM
26/02/2020
Sixth Form Mixed Hockey League vs Hereford. Venue - TBC, Leave - TBC, Return - TBC
Sixth Form SKS/HAF
26/02/2020
Boys Football AOC League Cat 2 v Romulus FC Academy 1 B35 7LQ (A) 12pm Leave Return 5pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 6th Form PDB/MJL
26/02/2020
Boys Football AOC League Cat 1 v Grwp Llandrillo Menai Men's 1 (A) LL30 1HH (Meet 10am)
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 6th Form DLL/DJH
26/02/2020
Year 9 Girl's Hockey vs Shrewsbury High (HOME) Start 4:45pm Finish 6:00pm
Transport: n/a
4:45 PM 6:00 PM 8/9 SKS
26/02/2020
Girls Netball @ William Brookes leave school @ 15.15 return 17.15
Transport: REQUIRED
3:45 PM 4:50 PM 7,8,9,10 LM/HL
26/02/2020
Girls ECFA Premier Knockout v Coleg y Cymoedd
12:00 PM 1:45 PM 6th form ALP
26/02/2020
U16 Girl's Hockey (HOME) vs TWSSA. START 3:30 FINISH 4:45
Transport: n/a
3:30 PM 4:45 PM 9/10/11 SKS/HAF
27/02/2020
Year 10 Netball @ HLC. 15:15 Meet.
Transport: REQUIRED
4:00 PM 5:15 PM 10 HAF / HLL
27/02/2020
Girls Shropshire County Cup v Meole Brace (H)
3:30 PM 5:00 PM 10/11 ALP
27/02/2020
Fun Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
27/02/2020
Boys Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MJL
27/02/2020
Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
27/02/2020
A Level PE Catch Up
3:45 PM 5:00 PM 6th Form DJH
27/02/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 9 JPN
27/02/2020
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
28/02/2020
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
28/02/2020
Girls Football ECFA League Cat 1 v STFC Commonweal6 Women's 1 SN1 2ED (A)
6th Form ALP/AJQ
28/02/2020
Boys Football AOC League Cat 1 v Coleg Cambria (H)
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/DJH
28/02/2020
Primary PGCE Physical Education CPD: Study 18 @ 15:30 Sports Hall @ 16:00
3:30 PM 5:30 PM Primary PGCE IJS / J Sweeney
29/02/2020
Group A Bronze Duke of Edinburgh training day. Meet @ TTS 9-00am. Return approx 5-00pm
9:00 AM 5:00 PM 10 ALP/ M Pugh/ G Baker


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.