Fixtures

From: 1/3/2017 To: 31/3/2017

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
01/03/2017
Boys U18 3rd XI v Ludlow College (H)
6th Form MJL/SSP
01/03/2017
U13 Girls EHB In2Hockey Tournament @home
2:00 PM 5:00 PM 8 SKS
01/03/2017
Girls Netball vs. Codsall High (H) 3.45pm start
3:45 PM 9/10 GEC
01/03/2017
6th form Netball vs Codsall High (A) Leave 1pm Return 3pm
Transport: longmynd
6th form GEC
01/03/2017
Boys Football ECFA Mens Knockout Trophy v Cheltenham (A) Meet 10pm
Transport: Longmynd
6th Form DLL/JJT
02/03/2017
Boys Football ESFA Open Schools R5 v SFX College (H) Meet 12:45pm
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 7 DJH/DLL
02/03/2017
Boys Football ESFA Open Schools Semi Final v Ashfield School NG17 8HP (A) Meet 10:15am Return 6pm
Transport: Longmynd
3:00 PM 4:30 PM 9 JAA/DLL/PDB
03/03/2017
Boys Football ECFA League Cat 1 v Myerscough College (H) Meet 12pm
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JJT
03/03/2017
Boys Football County Cup Semi Final v Oswestry (A) Meet 2pm
3:15 PM 4:45 PM 6th Form PDB/DJH
03/03/2017
Football League 6 aside Northern Finals @ Sheffield Wednesday Leave 10-30am Return 5-00pm Middlewood Road, S6 1TF
1:00 PM 3:00 PM 7/8 ALP
04/03/2017
DoE Bronze Group A Accompanied Day Walk
9:00 AM 5:00 PM 10 ALP
05/03/2017
DoE Bronze Group B Accompanied Day Walk
9:00 AM 5:00 PM 10 ALP
06/03/2017
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
06/03/2017
U13 County Netball Tournament @ Church Stretton School Leave 12.45pm Return 4.30pm
Transport: longmynd minibus required
8 GEC
06/03/2017
ESFA National 5 aside Finals Girls and Boys @ Play Football Birmingham Leave 9-30am Return 5-00pm
11:00 AM 3:30 PM 7 ALP/DJH
06/03/2017
Girls Basketball v Ludlow (H)
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/
06/03/2017
Boys Football ECFA Cat 1 v Preston College (Meet 8:30pm)
Transport: Longmynd
12:30 PM 2:00 PM 6th Form DLL/JJT
07/03/2017
Boys Football ESFA Schools Cup v Blue Coat School (A) Meet 12:30pm Return 7pm
3:15 PM 4:45 PM 7 DJH/DLL
07/03/2017
Boys U12 TWSSA Hockey @TTS Meet 3:15pm Finish 5:15pm
3:30 PM 5:15 PM 7 SKS
07/03/2017
Bronze Group A Duke of Edinburgh Meeting
3:30 PM 5:00 PM 10 ALP
07/03/2017
Girls County Cup v Belvidere (A) Leave 2-30pm Return 5-15pm
Results: CANCELLED
Transport: CANCELLED
3:30 PM 4:45 PM 8/9 ALP
07/03/2017
Boys Football County Cup v Oldbury Wells (H)
Transport: CANCELLED
7 DJH/DLL
07/03/2017
Boys County Cup Basketball v Shrewsbury School (A) Leave 3-00pm Return 5-30pm
Transport: TBC
3:45 PM 5:00 PM 6th Form JJT
07/03/2017
U14 Boys Hockey - Midlands Final @CannockHC 8:30-16:00
9:00 AM 4:00 PM 8/9 SKS+1
07/03/2017
Sports Leader @ Winter Games @ Shrewsbury Sports Village 12-14 Leave 8-30pm Return 12-30pm
9:00 AM 12:00 PM 9/10/6th Form ALP
08/03/2017
Girls County Cup v Shrewsbury Sixth Form (A) @ Beckbury Lane, London Road SY2 6PQ Leave 12-15pm Return 3-00pm
1:00 PM 2:30 PM 11/6th Form ALP
08/03/2017
Year 8 boys football V Idsall - County cup semi finals (H) KO time 3:30pm
3:45 PM 5:15 PM 8 MJL
08/03/2017
Water polo vs Church Stretton @ Home. Meet 5.40
Transport: N/A
6:30 PM 7:30 PM All Years SSP
08/03/2017
Year 8 boys County Cup football V Idsall (H). Meet at 3:00pm. Finish at 5pm
3:45 PM 5:00 PM 8 MJL
08/03/2017
Boys U18 4th XI v Bridgnorth Endowed (H)
6th Form JAA/SKS
08/03/2017
Girls Shropshire County v Worcestershire
6:30 PM 8:00 PM 8/9 ALP
08/03/2017
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Romulous FC 1 (A)
Results: CANCELLED
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
08/03/2017
Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Accrington and Rossendale College Mens 1 (A)
Transport: Longmynd
6th Form DLL/JJT
08/03/2017
Spring Relays at Attingham Park
DJH/GEC
08/03/2017
U13 Boys EHB In2Hockey Tournament @home
2:00 PM 5:00 PM 8 SKS
08/03/2017
Boys U18 Football County Cup Semi Final v Oswestry (A) Meet 1pm
2:45 PM 4:30 PM 6th Form PDB/JJT
09/03/2017
U14 TandW Netball Tournament @ Abraham Darby Leave 3.30pm Return 5.30pm
Transport: School minibus
4:00 PM 5:15 PM 9 GEC
09/03/2017
Girls ESFA National Cup v Brockington College on 3G (9 aside) (H) Meet 1-15pm
2:00 PM 3:15 PM 7/8 ALP
09/03/2017
Year 8 boys basketball V Charlton (A). Meet at 3:00pm. Return at 5:15pm
Transport: Longmynd
3:45 PM 5:00 PM 8 MJL
09/03/2017
Boys Football ESFA SChools Cup v Wickersley School and Sports College (H) Grass Meet 12:45pm
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 9 JAA/DLL
10/03/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup v Audenshaw School (H) Meet 12:15pm
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 9 JAA/DLL
10/03/2017
JCA Netball Weekend @ Condover Hall, Shrewsbury Leave 3pm Return Sunday 3pm
Transport: Longmynd required
8/9 GEC/ALP/CMC
10/03/2017
Boys County Cup v Burton Borough (H)
3:00 PM 4:30 PM 11 IRR
10/03/2017
Boys Football ESFA Schools Cup R8 v Wright Robins College M18 8RL (A) Meet 10:30pm Return 5pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 8 MJL/PDB
11/03/2017
JCA Netball weekend @ Condover Hall, Shrewsbury
8/9 GEC/ALP/CMC
12/03/2017
JCA Netball weekend @ Condover Hall, Shrewsbury Leave Condover 2pm
Transport: Longmynd required
8/9 GEC/ALP/CMC
13/03/2017
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
13/03/2017
U15 County Netball Tournament @ HLC Leave 1.15pm Return 4.45pm
Transport: school minibus
2:00 PM 4:00 PM 10 GEC
13/03/2017
U13 West Midlands Cup v Shenley Academy (A)
2:00 PM 3:30 PM 7/8 ALP
14/03/2017
Girls U14 TWSSA Hockey @TTS Meet 3:15pm Finish 5:15pm
3:30 PM 5:15 PM 9 SKS
14/03/2017
Silver and Gold Duke of Edinburgh Meeting
3:30 PM 5:00 PM 11 ALP
14/03/2017
Boys U18 County Cup Final v Shrewsbury School at AFC Telford United
7:00 PM 9:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
14/03/2017
Boys U13 County Cup Final v TBC at AFC Telford United
5:00 PM 6:30 PM 8 MJL/DLL/PDB
14/03/2017
Year 8 boys County Cup Final V Belvidere @The Bucks head Meet at 3:00pm for training. 5pm KO
Transport: Mini bus
5:00 PM 6:30 PM 8 MJL
15/03/2017
St Georges Park Training session
Transport: Longmynd
8:30 AM 2:30 PM 7 boys DJH
15/03/2017
Y7/8/9 Netball @ Ercall Wood Leave 3.30 Return 5.15pm
Transport: Required
3:45 PM 4:45 PM 7/8/9 GEC
15/03/2017
Boys Football SSCFA League 4th xl v Shrewsbury School (A) Meet 12-15pm Return 3-30pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 6th Form JAA/SKS
15/03/2017
Telford and District Swimming Championships @ Wrekin College. Meet 12.15pm
Transport: Required
1:30 PM 4:00 PM All Years SSP/CMC
15/03/2017
Boys U18 4th XI v Madeley Academy (A)
Results: CANCELLED
6th Form JAA/SKS
15/03/2017
Boys U18 3rd XI v Telford College (A)
6th Form MJL/SSP
15/03/2017
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Newcastle Town 1 (H)
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
16/03/2017
U12 Boys EHB In2Hockey Tournament @home
2:00 PM 5:00 PM 7 SKS
16/03/2017
Yr 8 TandW Netball Tournament @ Ab Dab Leave 3.15pm Return 5.15pm
Transport: School Minibus
3:45 PM 5:00 PM 8 GEC
16/03/2017
U12 Boys District Cup football v Burton Borough (A) Meet 3.00pm Return 5.15pm
Transport: TTS Minibus TBC
3:30 PM 4:30 PM 7 DJH
16/03/2017
Yr 7A+B Netball @ BBS Leave 3.15pm Return 5.15pm
Transport: required
3:45 PM 4:45 PM 7 GEC
16/03/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup Semi- Final v Cardinal Heenan Catholic Sports College (A) @ Breckside Park 3G L6 OAG
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 10 JJT/DLL
17/03/2017
Girls National Cup v St Bedes Middle School (H)
2:00 PM 3:15 PM 7 ALP
18/03/2017
U14 hockey (AandB) vs Bedford school (away) Postponed
Transport: MK40 2TU
8/9 SKS/JAA
18/03/2017
DoE Bronze Group A Planning Day
9:00 AM 4:30 PM 10 ALP
19/03/2017
DoE Bronze Group B Planning Day
9:00 AM 4:30 PM 10 ALP
20/03/2017
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
20/03/2017
Year 7 A team training 3.45-4.45pm
3:45 PM 4:45 PM 7 GEC
21/03/2017
Boys Football ESFA Schools Cup Semi Final v Ponteland Community Middle School (H)
Transport: N/A
7 DJH/DLL
21/03/2017
Boys District Cup Semi Final v Charlton (H)
Results: CANCELLED
11 IRR
21/03/2017
AQA GCE As PE New Spec Moderation
DJH/JJT
21/03/2017
Primary PGCE Physical Education CPD
4:30 PM 6:30 PM R Beyer, J Sweeney
21/03/2017
U12 County Netball Tournament @ SHS Leave 1pm Return 4.30pm
Transport: School Minibus
2:00 PM 4:00 PM 7 GEC
21/03/2017
West Midlands Badminton Championships,Nechells Leisure Centre, Birmingham B7 4AR
10:00 AM 2:00 PM 8 JAA/
21/03/2017
Boys U13 TWSSA Hockey (Away) William Brookes Meet 2:45pm Finish 4:50pm
3:30 PM 4:50 PM 8 SKS
21/03/2017
Bronze Group B meeting
3:30 PM 5:00 PM 10 ALP
22/03/2017
Yr 7A/B Girls Netball @ Shrewsbury High (A) Leave 3.30pm Return 5.45pm
Transport: School Minibus
4:00 PM 5:00 PM 7 GEC
22/03/2017
Boys U18 3rd XI v Codsall High School (H) Meet 12:45pm
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 6th Form MJL/SSP
22/03/2017
Girls Shropshire County v West midlands
7:00 PM 9:00 PM 8/9 ALP
22/03/2017
Y7 B Team District Cup Semi-Final v Charlton (H) Meet at 3.15pm
3:45 PM 5:00 PM 7 DJH
22/03/2017
Boys District Cup Semi Final v HLC (H) Meet 2.00
2:30 PM 4:00 PM 9 JAA
22/03/2017
Boys Football ECFA Mens Knockout Trophy Semi Final v Balby Carr (A) Meet 8-15am Return 5pm
Transport: Longmynd
12:30 PM 2:00 PM 6th Form DLL/JJT
22/03/2017
St Georges Park Training session
Transport: Longmynd
8:30 AM 2:30 AM 7/8 girls SKS
23/03/2017
Y7 TandW Netball tournament @ Idsall Leave 3.30pm Return 5.30pm
Transport: School Minibus
7 GEC
23/03/2017
Boys County Cup Semi Final v Oldbury Wells (H) Meet 3.15
3:45 PM 5:15 PM 7 DJH
23/03/2017
Boys Football ESFA Open School Cup Semi-Final v Canon Slade School BL3 1SD (A) Meet 9:15pm Return
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 8 MJL/PDB/DLL
23/03/2017
U12 Girls EHB In2Hockey Tournament @home
2:00 PM 5:00 PM 7 SKS
23/03/2017
Girls baskteball v Ludlow (H) Meet 3-00pm
3:30 PM 5:00 PM 7/8 ALP
24/03/2017
Girls county Cup Final @ London Road v Idsall Leave 3-15pm
4:30 PM 6:00 PM 7/8 ALP
24/03/2017
Boys Football District Plate v Burton Borough (H) Meet 1:45pm
Transport: N/A
2:15 PM 4:00 PM 8 MJL
25/03/2017
Girls National Schools Biathon Championships @ Crystal Palace
Transport: N/A
8:00 AM 6:00 PM All Years SSP
26/03/2017
Boys National Schools Biathlon Championships @ Crystal Palace
Transport: N/A
8:00 AM 6:00 PM All Years ??
27/03/2017
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
27/03/2017
Boys District Cup Semi Final v Burton Borough (H)
3:45 PM 5:15 PM 10 JJT
27/03/2017
Boys Football ESFA Open School Cup Semi-Final v St Marys College (H) Meet 11:30am
Transport: N/A
1:00 PM 2:30 PM 7 DJH/DLL
27/03/2017
u12/13 Girls Hockey match Start:3:30pm Finish 5:00pm
3:15 PM 5:00 PM 7/8 SKS
28/03/2017
U12/13 Boys Hockey match - Start 3:30pm Finish 5:00pm
3:15 PM 5:00 PM 7/8 SKS
28/03/2017
Girls Football ESFA Schools Cup Semi-Final v Chesterfield High School Specialist Sports College L23 9YB (A) Meet 8-15am Return 4pm
Transport: Longmynd
12:00 PM 1:30 PM 8 ALP/DJH/DLL
28/03/2017
Boys District Cup v Telford Park (H) Meet 3.00
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
28/03/2017
Primary PGCE Physical Education CPD
4:30 PM 6:30 PM R Beyer, J Sweeney
28/03/2017
Bronze Group A Duke of Edinburgh Meeting
3:30 PM 5:00 PM 10 ALP
29/03/2017
Girls Netball (Y7A/B) @ Wolverhampton Girls High Leave 3.15pm Return 5.30pm
Transport: Required
4:00 PM 5:00 PM 7 GEC
29/03/2017
Girls Shropshire County v Worcestershire on the 3G (H)
7:00 PM 8:30 PM 10/11 B Renke
29/03/2017
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Burton Albion FC 1 (H)
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
29/03/2017
Girls Football ECFA West Midlands Region Cat 1 v Newcastle Under Lyme College Womens 1 (A)
2:00 PM 3:30 PM 6th Form ALP
29/03/2017
Year 9 Basketball V Adams Grammer (A) 4pm tip off. Leave at 3:15pm. Return to school at 5;30pm
Transport: TBC
4:00 PM 5:00 PM 9 MJL
29/03/2017
U14/16 Girls hockey match - Start 3:30pm Finish 5:00pm
3:15 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
29/03/2017
St Georges Park Training session
Transport: Longmynd
8:30 AM 2:30 AM 8 MJL
30/03/2017
Boys Football County Cup Semi Finals v William Brookes (H) Meet 3-15pm
Transport: N/A
3:45 PM 4:15 PM 9/10 JJT/JAA/PDB/DLL
30/03/2017
U14/16 Boys hockey match - Start 3:30pm Finish 5:00pm
3:15 PM 5:00 PM 9/10/11/6th SKS
30/03/2017
GIRLS INTER HOUSE NETBALL TOURNAMENT start 3.30pm finish 5pm
7 GEC
31/03/2017
Boys Football Distcict Plate v Idsall School (H) 2pm
Transport: N/A
2:30 PM 4:00 PM 10 JJT/DLL
31/03/2017
Boys Football County Cup Final v Madeley Academy @ London Road Meet 3:15pm
Transport: Longmynd
5:00 PM 6:30 PM 7 DJH/DLL/PDB
31/03/2017
Year 8 Boys football (B team) V William Brookes (H) 4:00PM KO
4:00 PM 5:30 PM 8 B team MJL
31/03/2017
Girls County Cup Final @ London Road Sports Centre
5:00 PM 6:30 PM 7 ALP/DJH


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.