Fixtures

From: 1/3/2020 To: 31/3/2020

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
01/03/2020
Group B Bronze Duke of Edinburgh training day. Meet at TTS @ 9-00am. Return approx 5-00pm.
9:00 AM 5:00 PM 10 ALP/ M Pugh/ G Baker
03/03/2020
Duke of Edinburgh Silver Meeting
3:30 AM 5:05 AM ALP / M Pugh / G Baker
03/03/2020
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
03/03/2020
Badminton
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HJ
03/03/2020
Boys and Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
03/03/2020
Netball Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHF/LAM
03/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 SST/PJN
03/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 DJH
03/03/2020
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
03/03/2020
Condover Hall Netball Residential Parents Evening
Transport: N/A
5:45 PM 6:10 PM 8, 9 & 10 HLL / HAF
03/03/2020
Boys Football Wolverhampton Wanderers FC U12
7:00 PM 8:30 PM
03/03/2020
Year 9 Boy's Hockey - TWSSA 7s (AWAY) @Wrekin College. Leave 2:50pm Return 4:45pm
Transport: Needed (25)
3:30 PM 4:45 PM 9 SKS/HAF
03/03/2020
Girls Football ESFA Schools Cup R7 v Sandringham School AL4 9NX (a)
Transport: Longmynd
10 ALP/DLL
04/03/2020
AOC British Colleges Golf Championships @ Celtic Manor Golf Club NP18 1HQ (Leave 6am Return 7:30pm)
Transport: Longmynd
10:00 AM 5:00 PM SSP
04/03/2020
Boys Football - District Cup v HLC - Meet 3.15
3:30 PM 5:15 PM 9 JPN
04/03/2020
Boys Football AOC League Cat 2 v BMET (Lichfield City FC) WS13 6AY (A)
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:30 PM 6th Form PDB//MJL
04/03/2020
Boys Football County Cup Semi-Final v Charlton School (A)
Transport: TBC
3:00 PM 4:15 PM 8 SST/PJN
04/03/2020
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
04/03/2020
Netball
3:45 PM 5:00 PM 7 HHF/LAM/ASC
04/03/2020
6th Form Girls Netball @ Hereford. Leave @ 12:00
Transport: Required (15)
2:00 PM 3:00 PM 6th Form HLL / LAM
04/03/2020
Girls Football 2nd xl AOC Women's Championship v Walsall College (H)
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 6th Form ALP
04/03/2020
Girls Football ECFA League Cat 1 v Hartpury College (A) Leave 9-15am Return 3-45pm
12:00 PM 2:00 PM 6th Form ALP/P Wilson
04/03/2020
Boys Football AOC League Cat 2 v Pro:Direct Academy Northampton 1 (H)
Results: CANCELLED
2:00 PM 4:00 PM 6th Form PDB/MJL
05/03/2020
Boys Football ESFA Schools Cup R7 v Repton School (A)
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 6th Form DLL/DJH
05/03/2020
Year 7 Netball @ Abraham Darby Academy. 15:15 meet.
Transport: REQUIRED 20 leave 3.30pm
4:00 PM 5:15 PM 9 HAF HLL
05/03/2020
Fun Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
05/03/2020
Boys Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MJL
05/03/2020
Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
05/03/2020
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
05/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 9 JPN
05/03/2020
A Level PE Catch Up
3:45 PM 5:00 PM 6th Form DJH
06/03/2020
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
06/03/2020
Primary PGCE Physical Education CPD: Study 18 @ 15:30 Sports Hall @ 16:00
3:30 PM 5:30 PM Primary PGCE IJS / J Sweeney
06/03/2020
Boys Football ESFA Schools Cup Semi-Final v Cardinal Heenan Catholic School (H)
Transport: N/A
1:30 PM 3:00 PM 9 JPN/DLL
07/03/2020
Group A Bronze Duke of Edinburgh training day
ALP/ M Pugh/ G Baker
08/03/2020
Group B Bronze Duke of Edinburgh training day
10 ALP/ M Pugh/ G Baker
09/03/2020
Running Club
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN/CCH
09/03/2020
Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 HAF
09/03/2020
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
09/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 7 ABK
09/03/2020
Girls Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ALP
09/03/2020
6th form basketball V TCAT (A). 4:15PM tip off. Meet at 3:15pm in outside changing rooms. Return at 5:30pm CANCELLED
Transport: Required CANCELLED
4:15 PM 5:15 PM 6th form boys MJL
09/03/2020
U15 County Netball Tournament @ HLC meet 12.00
Transport: REQUIRED
1:00 PM 4:30 PM 10 HLL, HAF, LM
09/03/2020
GCSE Theory
3:45 PM 5:00 PM 11 SKS
09/03/2020
Girls County Cup Football v Madeley (H)
3:45 PM 5:00 PM 7/8 ALP
10/03/2020
John Beswick International Awards Evening at 7:30pm at The Shirehall, Shrewsbury
Transport: Students to make own way
7:30 PM 9:00 PM HAF
10/03/2020
Yr9 Girls Hockey TWSSA 7s (AWAY) @W.Brookes. Leave - 2:30pm Return - 4:45pm (back at school for 5:15pm)
Transport: Needed (22)
3:30 PM 4:45 PM 9 SKS/HAF
10/03/2020
Netball fixture away V SHS meet 15.15 return 17.45
4:00 PM 5:15 PM 2 x Yr 7, HHL, LAM
10/03/2020
Boys Football ESFA Elite Schools Cup Semi-Final v Kepier School DH4 5BH (A) Leave 8:30am Return 7pm
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 10 DLL/DJH/PDB
10/03/2020
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
10/03/2020
Duke of Edinburgh Silver Meeting
3:30 AM 5:05 AM ALP / M Pugh / G Baker
10/03/2020
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
10/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 DJH
10/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 SST/PJN
10/03/2020
Netball Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHF/LAM
10/03/2020
Boys and Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
10/03/2020
Badminton
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HJ
11/03/2020
Netball
3:45 PM 5:00 PM 7 HHF/LAM/ASC
11/03/2020
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
11/03/2020
Girls Football ESFA Super Cup v Hartpury College (H)
1:00 PM 2:45 PM 6th form ALP/PWIlson
11/03/2020
Telford and District Swimming gala @ Wrekin College
Transport: REQUIRED *30* Depart 12.15pm
1:15 PM 4:00 PM ALL SSP
11/03/2020
Boys Football ESFA Schools Cup R8 v St Francis Xavier College (H)
Transport: N/A
2:00 PM 3:15 PM 7 DLL/PDB
12/03/2020
Girls Football County Cup v Burton Borough School (H)
Results: CANCELLED
3:30 PM 5:00 PM 9/10 ALP
12/03/2020
Boys Football County Cup Semi-Final v Marches School (A) Leave 2pm Return 5:30pm
Transport: Longmynd
3:15 PM 4:45 PM 10 DJH/DLL
12/03/2020
Year 8 Netball @ Charlton. 15:15 Meet.
Transport: REQUIRED
4:00 PM 5:15 PM 8 HAF / HLL
12/03/2020
A Level PE Catch Up
3:45 PM 5:00 PM 6th Form DJH
12/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 9 JPN
12/03/2020
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
12/03/2020
Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
12/03/2020
Boys Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MJL
12/03/2020
Fun Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
12/03/2020
Girls Football ESFA School Cup Semi-Final v Walkden High School M28 7JB (A)
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 10 ALP/DLL
13/03/2020
Girls ESFA National Cup v Meole (H)
2:00 PM 3:15 PM 7 ALP
13/03/2020
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
13/03/2020
Primary PGCE Physical Education CPD: Study 18 @ 15:30 Sports Hall @ 16:00
3:30 PM 5:30 PM Primary PGCE IJS / J Sweeney
16/03/2020
Elite Gymnastics Competition @ Madeley Academy. 14:30 meet.
Transport: REQUIRED
3:15 PM 5:00 PM 7 & 8 HLL
16/03/2020
County Schools Games Final at Wrekin College Leave 12.15pm Return 4.30pm - Sportshall Athletics ****CANCELLED****
Transport: REQUIRED **40**
1:00 PM 4:00 PM 7/8 HAF/PJN/CJH
16/03/2020
Boys Football ESFA 5-A-Side National Finals @ PlayFootball Birmingham B19 2LF
Transport: Longmynd
12:00 PM 3:00 PM 7 DLL
16/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 7 ABK
16/03/2020
GCSE Theory
3:45 PM 5:00 PM 11 SKS
16/03/2020
Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 HAF
16/03/2020
Running Club
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN/CCH
16/03/2020
Girls Basletball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ALP
16/03/2020
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
16/03/2020
Year 10 BTEC Sport Onscreen Test Mop Up. 8:30-11:15
10:00 AM 11:10 AM 10 HLL
17/03/2020
Girls Football District Cup v Idsall School (A) CANCELLED
Results: CANCELLED
Transport: TBC
3:45 PM 4:45 PM 7 ALP
17/03/2020
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
17/03/2020
Bronze Group A Duke of Edinburgh Meeting in PE2
3:30 PM 5:05 PM 10 ALP
17/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 DJH
17/03/2020
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
17/03/2020
Badminton
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HJ
17/03/2020
Boys and Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
17/03/2020
Netball Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHL/LAM
17/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 SST/PJN
17/03/2020
Years 7, 8, 9 and 10 Netball @ Ellesmere College. 13:45 meet, 14:00 leave.
Transport: REQUIRED
4:00 PM 5:15 PM 7, 8, 9 & 10 HLL / HAF / LAM
17/03/2020
Man City v Real Madrid Champions League Round of 16 @ The Ethiad. Leave 3.00pm Return 12 midnight
Transport: Longmynd (TBC)
8:00 PM 10:00 PM 8/9/10 DJH/DLL/PDB/ABK/ALP/HLL
17/03/2020
U12 and U13 Girl's County Hockey (AWAY) **POSTPONED**
7/8 SKS/HAF
18/03/2020
U19 County Hockey (HOME) **POSTPONED**
Transport: n/a
6th Form SKS/HAF
18/03/2020
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
18/03/2020
Netball
3:45 PM 5:00 PM 7 HHF/LAM/ASC
18/03/2020
U12 Year 7 Netball County @ Shrewsbury High. ***CANCELLED***
Transport: Required (30)Depart 1pm
4:30 PM 7 HAF / HLL / LAM
18/03/2020
Girls Football 2nd Xl AOC Womens Championship v A2B Academy (A)
Results: CANCELLED
2:00 PM 6th Form ALP
18/03/2020
Girls Football County Cup v Burton Borough School (A)
Results: CANCELLED
Transport: TBC
2:00 PM 3:30 PM 10 ALP
19/03/2020
Inter Acadamies - Netball and Badminton
Results: CANCELLED
Transport: Required *30* leaving 3pm
3:45 PM 5:00 PM 7+8 HAF LM JPN
19/03/2020
Boys Football District Plate v William Brookes (H)
Results: CANCELLED
Transport: N/A
3:30 PM 5:15 PM 11 MJL
19/03/2020
Year 7A and 7B Netball @ Idsall. 15:15 meet. ***CANCELLED****
Transport: REQUIRED
4:00 PM 5:15 PM 7 HAF / HLL
19/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 9 JPN
19/03/2020
A Level PE Catch Up
3:45 PM 5:00 PM 6th Form DJH
19/03/2020
Fun Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
19/03/2020
Boys Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MJL
19/03/2020
Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
19/03/2020
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
20/03/2020
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
20/03/2020
Year 9 Boy's County Hockey **POSTPONDED**
Transport: n/a
9 SKS/HAF
20/03/2020
Boys Football AOC League Cat 2 v Future Pro Academy 1 (H)
Results: CANCELLED
1:00 PM 3:00 PM 6th Form PDB/MJL
20/03/2020
JCA Netball Weekend @ Condover Hall, Shrewsbury. Friday 20th March - Sunday 22nd March. 20.03.2020 15:20 collection from TTS. 22.03.2020 14:00 collection from Condover.
Results: CANCELLED
Transport: Required (25)
8, 9 & 10 HLL / LAM / HAF
23/03/2020
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
23/03/2020
Girls Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ALP
23/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 7 ABK
23/03/2020
Running Club
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN/CCH
23/03/2020
Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 HAF
23/03/2020
Girls Badminton @ Okengates Lesiure Centre
Results: CANCELLED
Transport: Longmynd
3:00 PM 5:00 PM 7 and 8 JPN
23/03/2020
GCSE Theory
3:45 PM 5:00 PM 11 SKS
23/03/2020
Boys Basketball v TCAT (A). 4:00PM tip off. Meet 3:15pm Return 5:30pm
Results: CANCELLED
Transport: Required
4:00 PM 5:10 PM 6th Form MJL
24/03/2020
AQA A-level PE Papers 1 and 2 Student Revision webinar
3:30 PM 5:00 PM 6.2 DJH
24/03/2020
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
24/03/2020
Duke of Edinburgh Gold Meeting
3:30 AM 5:05 AM ALP / M Pugh / G Baker
24/03/2020
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
24/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 DJH
24/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 SST/PJN
24/03/2020
Netball Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHL/LAM
24/03/2020
Boys and Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HAF
24/03/2020
Badminton
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HJ
25/03/2020
Netball
3:45 PM 5:00 PM 7 HHF/LAM/ASC
25/03/2020
Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
25/03/2020
Boys Football AOC League Cat 2 v Codsall Community High School 1 (A)
Results: CANCELLED
2:00 PM 4:00 PM 6th Form PDB/MJL
25/03/2020
Girls Football 2nd xl AOC Women's Championship v Cirencester College (H)
Results: CANCELLED
6th Form ALP
25/03/2020
Girls Netball v Christopher Whitehead College @ Madeley Academy
Results: CANCELLED
Transport: TBC
2:00 PM 3:00 PM 6th Form HLL / LAM
25/03/2020
6th form basketball V Elesmere College (A). 2:30PM tip off. Meet at 12:30pm in changing rooms. Finish for 3:45pm. Rerturn to TTS for 5:00pm CANCELLED
Transport: Required CANCELLED
2:31 PM 4:00 PM 6th form boys MJL
26/03/2020
Boys Football District Cup v Ercall Wood (A) - Meet 3.15pm
Results: CANCELLED
3:45 PM 5:00 PM 7 DLL/PDB
26/03/2020
A Level PE Catch Up
3:45 PM 5:00 PM 6th Form DJH
26/03/2020
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 9 JPN
26/03/2020
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
26/03/2020
Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS/HAF
26/03/2020
Boys Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MJL
26/03/2020
Fun Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
27/03/2020
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
27/03/2020
Boys Football County Cup Final v Oswersty Schools @ Shrewsbury School
Results: CANCELLED
Transport: N/A
4:30 PM 6:00 PM 6th Form DLL/DJH/PDB
28/03/2020
Group A Bronze Duke of Edinburgh Practice Expedition
10 ALP/ M Pugh/ G Baker
29/03/2020
Group A Bronze Duke of Edinburgh Practice Expedition
10 ALP/ M Pugh/ G Baker
30/03/2020
Boys Football AOC League Cat 2 v Future Pro Academy 1 (A)
Results: CANCELLED
12:00 PM 2:00 PM 6th Form PDB/DLL
30/03/2020
Boys Badminton @ Okengates Lesiure Centre
Results: CANCELLED
Transport: Longmynd
3:00 PM 5:00 PM 7 and 8 JPN
30/03/2020
6.1 A-Level PE Wolverhampton University Sports Science Visit Leave School 8.30am (TBC) Return 5.00pm (TBC)
Transport: Longmynd (TBC)
10:00 AM 4:00 PM 6.1 DJH/HLL/CJH
31/03/2020
Duke of Edinburgh Silver Meeting
3:30 AM 5:05 AM ALP / M Pugh / G Baker
31/03/2020
AQA A-level PE Paper 1 Student Revision Session
3:30 PM 5:00 PM 6.2 DJH/HLL/CJH/ALP


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.