Fixtures

From: 1/5/2017 To: 31/5/2017

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
01/05/2017
DoE Bronze Group A Return Kit On Way Into School
8:00 AM 8:30 AM 10 ALP
02/05/2017
Bronze Group B meeting
3:30 PM 5:00 PM 10 ALP
02/05/2017
Bronze Group A Duke of Edinburgh kit return
8:00 AM 8:30 AM 10 ALP
02/05/2017
Boys District Cup Final v W Brookes @ AFC Telford United
7:30 PM 9:00 PM 9 JAA
02/05/2017
Boys Football County Cup Final v Shrewsbury School @ Shrewsbury Sports Village
Results: CANCELLED
Transport: N/A
7:00 PM 8:30 PM IRR/DLL/PDB
02/05/2017
Girls County Cup Final @ Shrewsbury Sports Village
5:00 PM 6:30 PM 8/9 ALP
02/05/2017
GCSE PE Revision
10 GEC
02/05/2017
U12 Boys B Team TWSSA Distrcit Cup Final v Idsall @ Bucks Head AFC Telford Meet 3.30pm
Transport: TTS Minibus TBC
5:30 PM 7:00 PM 7 DJH
02/05/2017
Session 3 Water Polo
All Years SSP
02/05/2017
Session 3 Hockey Goalkeepers
All Years SKS
02/05/2017
Session 3 Cricket
7 JJT/PDB
02/05/2017
Session 3 DofE
10,11 & Sixth Form ALP
02/05/2017
Session 3 A-Level Revision
Sixth Form DJH
02/05/2017
Year 8 training - session 3
3:30 AM 5:00 AM 8 B team MJL
03/05/2017
U12 Boys TWSAA District Plate R2 v Telford Priory School (H) 3G
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
03/05/2017
U16 Water Polo vs Wellington @ Home
Transport: N/A
6:00 PM 7:00 PM U16 SSP
03/05/2017
Session 3 Lane Swimming/Swimming Fitness and Confidence
All Years SSP/CMC
03/05/2017
Session 3 Rush Hockey
All Years SKS
03/05/2017
Team Sporting Photos (netball, cross country, hockey, biathlon)
12:45 PM 3:15 PM all years SSP/SKS/GEC/PDB/DLL/ALP/JJT/DJH
03/05/2017
Year 8 B team football V Idsall @ Bucks Head (District cup final). 5:30KO, meet at 3:30pm for training sesison.
Transport: TBC / mini bus
5:30 PM 8 B team MJL
04/05/2017
Girls West Midlands Cup Semi-Final v Sandwell Academy (H) Meet 2-30pm
3:00 PM 4:30 PM 7/8 ALP/DJH?
04/05/2017
Year 7/8 boys tennis V Idsall (A) meet at 2:30pm
Transport: TBC /mini bus
3:15 PM 7/8 boys MJL
04/05/2017
Session 3 Tennis
8,9,10,11 MJL
04/05/2017
GCSE PE Revision
10 DJH/SKS
04/05/2017
Session 3 Learn to Swim
7 & 8 CMC
04/05/2017
Session 3 Cricket
8,9,10,11 & Sixth Form PDB
04/05/2017
Session 3 Handball
8 & 9 ALP/GEC
04/05/2017
Session 3 A-Level Revision
Sixth Form DJH/JJT
04/05/2017
Boys Football Training National Squads
3:30 PM 5:00 PM 7/8 DJH/MJL/PDB/DLL
05/05/2017
Swim Squad (7.00am)
All Years SSP
06/05/2017
DoE Bronze Group B Practice Expedition
9:00 AM 5:00 PM 10 ALP
07/05/2017
DoE Bronze Group B Practice Expedition
9:00 AM 5:00 PM 10 ALP
08/05/2017
Girls Basketball v Ludlow
Results: CANCELLED
3:30 PM 5:00 PM 9/10 ALP
08/05/2017
Session 3 Swim Squad
All Years SSP/CMC
08/05/2017
Session 3 Athletics
7,8,9 & 10 All Staff
08/05/2017
GCSE PE Revision
10 JAA/SKS
08/05/2017
Session 3 A-Level Revision
Sixth Form DJH/JJT/ALP
08/05/2017
Session 3 Tennis
7 PDB/DLL
08/05/2017
Session 3 BTEC Sport Catch Up
6th Form MJL
08/05/2017
ESAA Track and Field Cup R1 Shropshire @ Oakengates Athletics Track Leave 3.30pm Return 7pm
Transport: Longmynd coach required 54+ Seater
4:00 PM 6:30 PM 7/8/9/10 All Staff
08/05/2017
Boys District Plate Semi Final v Burton Borough (H) Meet 3.15
4:00 PM 5:30 PM 9 JAA/PDB
08/05/2017
Begginers tennis tournament at Idsall. Leave at 3:15pm. Return at 5;30pm
Transport: Mini bus
3:45 PM 5:30 PM 7/8 and 9/10 C. Dyer
09/05/2017
Boys Football County Cup Final v Shrewsbury School @ TTS (Meet 3-15pm)
Transport: N/A
4:15 PM 5:45 PM 11 IRR/DLL/PDB
09/05/2017
Boys Cricket V Wrekin College (A) leave 3-00pm rteturn 6-30pm
Transport: Minibus
3:30 PM 6:30 PM 10 PDB
09/05/2017
Year 7/8 boys tennis V Burton Borough (H) Meet at 3:15pm. Finish for 5:30pm
3:30 PM 5:30 PM 7/8 boys
09/05/2017
Session 3 A-Level Revision
Sixth Form DJH
09/05/2017
Session 3 DofE
10,11 & Sixth Form ALP
09/05/2017
Session 3 Water Polo
All Years SSP
09/05/2017
Session 3 Cricket
7 JJT/PDB
09/05/2017
Session 3 Hockey Goalkeepers
All Years SKS
09/05/2017
GCSE PE Revision
10 GEC
09/05/2017
Silver Duke of Edinburgh Meeting
3:30 PM 5:00 PM 11 ALP
09/05/2017
AQA GCSE PE Moderation Visit
1:00 PM 3:15 PM 10/11 DJH/JAA/ALP/+others
10/05/2017
Session 3 Rush Hockey
All Years SKS
10/05/2017
Session 3 Lane Swimming/Swimming Fitness and Confidence
All Years SSP/CMC
10/05/2017
Boys Football Training National Squads
3:30 PM 5:00 PM 7/8 DJH/MJL/PDB/DLL
10/05/2017
Boys Football B Licence Senior Pro @ SGP (Meet 8:15am Return 5pm)
Transport: School Mini Bus
10:00 AM 4:00 PM 6th Form DLL/PDB
10/05/2017
Girls Football ESFA Schools Cup v Wright Robinson School M18 8RL (A) Meet 10-15am Return 4-30pm
Transport: Longmynd
1:00 PM 2:15 PM 7 ALP/DJH
10/05/2017
Bpys cricket V Wrekin College leave 1-30pm return 5-30pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 5:00 PM 7 JJT/SSP
11/05/2017
Session 3 A-Level Revision
Sixth Form DJH/JJT
11/05/2017
Session 3 Handball
8&9 ALP/GEC
11/05/2017
Session 3 Cricket
8,9,10,11 & Sixth Form PDB
11/05/2017
Session 3 Learn to Swim
7&8 CMC
11/05/2017
Year 9/10 boys tennis v Oswestry School (A) meet at 2pm
Transport: TBC /mini bus
3:15 PM 5:00 PM 9/10 boys MJL
11/05/2017
Boys County Cup Final v HLC @ Shrewsbury Sports Village
5:00 PM 6:30 PM 9 JAA/DLL/PDB
11/05/2017
GCSE PE Revision
10 DJH/SKS
11/05/2017
Session 3 Tennis
8,9,10,11 MJL
12/05/2017
Shrops and Worcs County Golf Champs @ Arscott GC
Transport: Longmynd
8:30 AM 6:00 PM All Years SSP
12/05/2017
Swim Squad (7.00am)
All Years SSP
12/05/2017
Boys Football Senior Pro B Licence @ SGP (Meet 8:15am Return 5pm)
Transport: School Mini Bus
9:30 AM 4:00 PM 6th Form DLL/PDB
14/05/2017
Aquathlon @ Wrekin College
Transport: None
1:00 PM 4:00 PM Yr 8 - U13 SSP
15/05/2017
U18 Water Polo v Wellington SC
Transport: None
6:00 PM 7:30 PM U18 SSP
15/05/2017
Girls Shropshire Tennis competetion @ Idsall Meet 2-45pm retrun 5-15pm
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 ALP
15/05/2017
Session 3 Tennis
7 PDB/DLL
15/05/2017
Session 3 Athletics
7,8,9 & 10 All Staff
15/05/2017
Session 3 Swim Squad
All Years SSP/CMC
15/05/2017
Session 3 A-Level Revision
Sixth Form DJH/JJT/ALP
15/05/2017
GCSE PE Revision
10 JAA/SKS
15/05/2017
Session 3 BTEC Sport Catch Up
6th Form MJL
15/05/2017
Boys ESFA U12 Final v Northampton School for Boys at Derby County
9:30 AM 7 DJH/DLL/PDB
16/05/2017
Session 3 Water Polo
All Years SSP
16/05/2017
Session 3 Hockey Goalkeepers
All Years SKS
16/05/2017
Session 3 Cricket
7 JJT/PDB
16/05/2017
GCSE PE Revision
10 GEC
16/05/2017
Bronze Group B meeting
3:30 PM 5:00 PM 10 ALP
16/05/2017
Session 3 DofE
10,11 & Sixth Form ALP
16/05/2017
Session 3 A-Level Revision
Sixth Form DJH
17/05/2017
Session 3 Lane Swimming/Swimming Fitness and Confidence
All Years SSP/CMC
17/05/2017
Session 3 Rush Hockey
All Years SKS
17/05/2017
Boys ESFA U12 Open Final v Riddlesdown Collegiate at Derby County FC
9:30 AM 7 DJH/DLL/PDB
17/05/2017
Yr 9 TandW Athletics Comp @ Oakengates Leave 3.30pm Return 6pm
Transport: School Minibus
4:00 PM 5:30 PM 9 GEC
17/05/2017
Boys Football ESFA Open School Cup Final v Whitgift School @ Derby County FC
Transport: Longmynd
1:30 PM 3:00 PM 8 MJL/PDB/DLL
17/05/2017
Shropshire School County Swimming Championships @ Home. Meet 17.15
Transport: N/A
6:00 PM 8:00 PM All Years SSP/CMC
17/05/2017
Bayley Mile Road Race @ Wellington Leave 1pm return 3.30pm
Transport: School Minibus
7-10 GEC
18/05/2017
Girls Tennis v Oswestry School (H) 4 players
9/10 ALP
18/05/2017
Girls Tennis v Oswestry School (H) 4 players
7/8 ALP
18/05/2017
GCSE PE Revision
10 DJH/SKS
18/05/2017
Session 3 Tennis
8,9,10,11 MJL
18/05/2017
Boys Cricket v Birchfield School (A) leave 3-00pm return 7-30pm
Transport: Minibus
3:45 PM 6:45 PM 8 JJT/PDB
18/05/2017
Session 3 Learn to Swim
7&8 CMC
18/05/2017
Session 3 Cricket
8,9,10,11 & Sixth Form CMC
18/05/2017
Session 3 Handball
8&9 ALP/GEC
18/05/2017
Session 3 A-Level Revision
Sixth Form DJH/JJT
19/05/2017
Boy Football Senior Pro B Licence @ SGP (Meet 8;15am Return 3pm)
Transport: School Mini Bus
10:00 AM 1:30 PM 6th Form DLL/PDB
19/05/2017
Swim Squad (7.00am)
All Years SSP
19/05/2017
SAFIB Allen McKinstry Cup, Internations Football Tournament U14 Boys in Swansea
9 JAA/DLL
20/05/2017
SAFIB Allen McKinstry Cup, Internations Football Tournament U14 Boys in Swansea
9 JAA/DLL
20/05/2017
DoE Bronze Group B Final Expedition
9:00 AM 5:00 PM 10 ALP
21/05/2017
DoE Bronze Group B Final Expedition
9:00 AM 5:00 PM 10 ALP
21/05/2017
SAFIB Allen McKinstry Cup, Internations Football Tournament U14 Boys in Swansea
9 JAA/DLL
22/05/2017
Session 3 Swim Squad
All Years SSP/CMC
22/05/2017
Session 3 Athletics
7,8,9 & 10 All Staff
22/05/2017
Session 3 BTEC Sport Catch Up
6th Form MJL
22/05/2017
GCSE PE Revision
10 JAA/SKS
22/05/2017
Session 3 A-Level Revision
Sixth Form DJH/JJT/ALP
22/05/2017
Session 3 Tennis
7 PDB/DLL
22/05/2017
Session 3 Tennis
7 PDB/DLL
22/05/2017
Year 7/8 boys B team tennis V Burton Borough (A) 3:30pm Start. Leave at 3pm.
Transport: Mini bus
3:30 AM 5:15 AM 7/8 MJL
23/05/2017
Boys County Cup Criocket V Shrewsbury School (A) Leave 3-15pm Return 7-15pm
Transport: School Minibis Booked
3:45 PM 6:45 PM 9 SSP
23/05/2017
County Cup Cricket v Oldbury Wells School Leave 2-30pm return 6-15pm
Transport: Minibus Booked
3:15 PM 6:15 PM 7 JJT/SSP
23/05/2017
Session 3 A-Level Revision
Sixth Form DJH
23/05/2017
Session 3 DofE
10,11 & Sixth Form ALP
23/05/2017
GCSE PE Revision
10 GEC
23/05/2017
Session 3 Water Polo
All Years SSP
23/05/2017
Session 3 Cricket
7 JJT/PDB
23/05/2017
Session 3 Hockey Goalkeepers
All Years SKS
23/05/2017
DoE Bronze Group B Return Kit On Way Into School
8:00 AM 8:30 AM 10 ALP
23/05/2017
Bronze Group B kit return
8:00 AM 8:30 AM 10 ALP
24/05/2017
Duke of Edinburgh Buckingham Palace Presentation
9:30 AM 1:00 PM 6th Form ALP
24/05/2017
Session 3 Rush Hockey
All Years SKS
24/05/2017
Session 3 Lane Swimming/Swimming Fitness and Confidence
All Years SSP/CMC
24/05/2017
Boys Football Friendly v Newcastle College (H) Meet 12pm
Transport: N/A
1:15 PM 2:45 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
24/05/2017
TandW Y8 Athletics Competition @ Oakengates Track Leave 3.45pm Return 6pm
Transport: 20 seater required
8 only GEC/MJL
25/05/2017
TWSCFA District Plate finals (2 matches on 3G plus 1 Grass)
2:30 PM 6:30 PM
25/05/2017
Team Sporting Photos (y11, 6th form, plus others)
3:30 PM all years JJT/PDB/GEC
25/05/2017
U12 Girls ESFA QF v Fred Longworth High School M29 8JN (A) Leave 9.45am Return 5pm
1:00 PM 2:30 PM 7 DLL/PDB
25/05/2017
Session 3 A-Level Revision
Sixth Form DJH/JJT
25/05/2017
Session 3 Handball
8&9 ALP/GEC
25/05/2017
Session 3 Cricket
8,9,10,11 & Sixth Form CMC
25/05/2017
Session 3 Learn to Swim
7&8 CMC
25/05/2017
Girls tennis v Shrewsbury High (A) Leave 3-15pm Return 6-00pm
4:00 PM 5:30 PM 7/8 ALP
25/05/2017
Year 7/8 boys tennis V Oswestry School (H) Meet at 3:15pm
3:30 PM 5:15 PM 7/8 boys MJL
25/05/2017
GCSE PE Revision
10 DJH/SKS
25/05/2017
Session 3 Tennis
8,9,10,11 MJL
26/05/2017
TWSCFA District Plate finals (2 matches on 3G plus 1 Grass)
2:30 PM 6:30 PM
26/05/2017
Swim Squad (7.00am)
All Years SSP


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.