Fixtures

From: 16/10/2017 To: 22/10/2017

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
16/10/2017
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
16/10/2017
Netball
3:30 PM 5:00 PM 7 GEC
16/10/2017
Girls Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 ALP
16/10/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7/8
16/10/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 8 DJH
16/10/2017
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
16/10/2017
Running Club
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN
16/10/2017
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
16/10/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 11 JJT
16/10/2017
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
16/10/2017
Girls U18 game v Shropshire County
4:15 PM 6:00 PM 11/6th form ALP
17/10/2017
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
17/10/2017
BTEC Level 2 Firsts in Sport (NQF) (Online Course/Seminar) 4-6pm
4:00 PM 6:00 PM GEC/JJT/DJH/JAA/PDB/MJL
17/10/2017
Girls Fooball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 DJH/ALP
17/10/2017
Badminton
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form
17/10/2017
Boys County Cup Football v Ercall Wood (A)
Results: Won 6-1
Transport: TTS MINIBUS
3:45 PM 5:00 PM 11 JJT/PDB
17/10/2017
Boys Football ESFA Elite Schools Cup R1 v Alsager School (A) St7 2hr Meet 12:45pm Return 5:30pm
Results: Won 8-0
Transport: Longmynd
2:45 PM 4:00 PM 8 DJH/DLL
17/10/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 MJL
17/10/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11
17/10/2017
Duke Of Edinburgh
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
17/10/2017
Water Polo
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
18/10/2017
Boys 1st XI ECFA League Cat 1 v Accrington and Rossendale College (H)
Results: Lost 3-1
6th Form DLL/JJT
18/10/2017
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
18/10/2017
Boys Open Team Football
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10 DLL/PDB
18/10/2017
Girls Hockey
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SKS
18/10/2017
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
18/10/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7/8
18/10/2017
Netball
3:30 PM 5:00 PM 8/9 GEC
18/10/2017
Year 8/9 Girls St Georges Park Training Session. 11:30 Depart. 5:00pm Return
Transport: Longmynd
12:30 PM 4:00 PM 8/9 Girls PJN&ALP
18/10/2017
6th Form mixed tennis. 1:30 start at Telford Tennis Centre. return to school for 4pm
Transport: TBC - Only 4 players
1:30 PM 4:00 PM 6th form MJL / Carol Dyer
18/10/2017
West Midlands Biathlon @William Brookes
Transport: Longmynd
12:15 PM 5:00 PM All Years SSP/+
18/10/2017
Girls 6 aside Football @ Idsall x 2 Teams Leave 3-20pm Return 5-15pm
Transport: Longmynd
3:45 PM 4:45 PM 7 ALP
19/10/2017
Boys Football ESFA Shools Cup R2 v Kingsmead School (A) WS12 1DH Meet 1:45pm
Results: Won 7-0
Transport: Longmynd
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT
19/10/2017
Boys Football B Team ESFA Schools Cup v Bishop Heber School SY14 8JD(A) Meet 1:50pm Return 6pm
Results: Won 8-1
Transport: TBC
3:30 PM 4:30 PM 7 ST/PDB
19/10/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
19/10/2017
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 CMC
19/10/2017
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 ST
19/10/2017
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
19/10/2017
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
19/10/2017
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9/10
19/10/2017
Netball
3:30 PM 5:00 PM 10/11 GEC
19/10/2017
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
19/10/2017
A Level PE Catch up
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
19/10/2017
West Mercia Police Football Match
6:00 PM 8:00 PM
20/10/2017
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
20/10/2017
Boys Football Charity Match
Transport: N/A
3:45 PM 5:15 PM 10 JS


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.