Fixtures

From: 26/11/2018 To: 02/12/2018

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
26/11/2018
Girls Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ALP
26/11/2018
Running Club
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form PJN/CCH
26/11/2018
Girls Netball
3:45 PM 5:00 PM 7/8 HHL/EYH
26/11/2018
Girls and Boys Hockey
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
26/11/2018
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 10 MJL
26/11/2018
BTEC Sport Catch Up (LC4)
3:45 PM 5:00 PM 6th Form MJL
26/11/2018
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 8 JPN
26/11/2018
Table Tennis Squad Training
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 SBK/CRR
26/11/2018
Swim Squad
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
26/11/2018
Girls Netball Sisters in Sport Round 3 @ Queen Elizabeths, Ashbourne
Transport: Required
12:00 PM 5:30 PM 9 HAF/LM
26/11/2018
Girls and Boys ESFA 5 aside @ Goalzone AFC Telford Leave 2-45pm Return approx 5-15pm
3:20 PM 5:00 PM 7 ALP/S Topper/ P Nicholls
26/11/2018
Boys Football ESFA Elite Schools Cup R2 v Dudley College Of Technology (H)
Results: CANCELLED
Transport: N/A
3:00 PM 3:30 PM 6th Form DLL/DJH
26/11/2018
Year 7+8 Netball- friendly (a) Ercall Wood
Transport: Minibus
3:45 PM 4:45 PM 7+8 HLL
27/11/2018
FA level 1 Coaching Award - Redhill Primary on 3G. 1:20pm - 2:30pm.
Transport: 2 x mini buses booked for pick up and drop off
1:20 PM 2:30 PM 6.1 BTEC sport students Ian Sankey
27/11/2018
Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Lakeland Academy (H) Meet 3pm
Transport: N/A
3:45 PM 5:15 PM 11 DLL/IRR
27/11/2018
Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Walsall Academy (A)
Transport: Longmynd
2:30 PM 3:30 PM 7 SSP/PJN
27/11/2018
Girls County Cup Football v Meole Brace (A) Leave 1-45pm
2:30 PM 4:00 PM 8/9 ALP
27/11/2018
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 11 DLL
27/11/2018
Water Polo
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
27/11/2018
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 7/8 ALP
27/11/2018
Badminton
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form JPN
27/11/2018
Girls and Boys Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS/HHF
27/11/2018
Girls Netball
3:45 PM 5:00 PM 8/9/10/11 HHL/LAM
27/11/2018
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 9 DJH
27/11/2018
Duke of Edinburgh
3:45 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP
28/11/2018
Lane Swimming/Learn to Swim
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
28/11/2018
Gymnastics
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form HHL
28/11/2018
Girls Netball
3:45 PM 5:00 PM 7 HHF/LAM/ASC
28/11/2018
Handball
3:45 PM 5:00 PM 9/10 CJH
28/11/2018
Girls and Boys Hockey
3:45 PM 5:00 PM 8/9 SKS
28/11/2018
Boys Football ECFA League CAT 1 v Birmingham Met Stourbridge (H)
6th Form DLL/DJH
28/11/2018
Girls Football ECFA League CAT 1 v Solihull College BCLFC (A)
6th Form
28/11/2018
Boys U18 2nd XI ECFA Invitation 2A v Sandwell Academy (A)
Results: CANCELLED
6th Form PDB/MJL
28/11/2018
Boys U18 3rd XI Shropshire U19 League v Thomas Adams (A)
6th Form JPN
28/11/2018
Girls Netball @ Newcastle Under Lyme depart 12:30 return 16.30
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 6th Form LM/HLL
28/11/2018
U16's County Football: Shropshire v Worcestershire (H) meet Changing Rooms @ 18:15
7:00 PM 8:30 PM 11 IJS
28/11/2018
Badminton v Ercall Wood
Transport: Longmynd
3:30 PM 5:30 PM U14 & U16 JPN
29/11/2018
Boys Football ESFA Schools Cup R4 v Summerhill School (A) Meet 12:30pm Return 4:30pm
Transport: Longmynd
2:00 PM 3:30 PM 7 JPN/DLL
29/11/2018
Badminton v Burton Burough
Transport: Minibus
2:00 PM 5:00 PM U14 & U16 JPN
29/11/2018
9s and 10s Girls Netball @ Ercall Wood. Leave 3:20, Return 5:30.
Transport: Required
4:00 AM 5:15 AM 9 & 10 HLL / HAF
29/11/2018
U12 Boys Elite v Shrewsbury Town FC U12's Meet at 5.15pm
6:00 PM 7:15 PM 7 SST/PJN
29/11/2018
Boys Football
3:45 PM 5:00 PM 7 SST/PJN
29/11/2018
Free Swimming
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
29/11/2018
Boys Basketball
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form MJL
29/11/2018
Girls Hockey
3:45 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SKS/HFF
29/11/2018
Girls Football
3:45 PM 5:00 PM 9/10/11 ALP
29/11/2018
A Level PE Catch Up Session
3:45 PM 5:00 PM 6th Form DJH
30/11/2018
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
30/11/2018
Telford And District Indoor Mixed Cricket
Transport: School Minibus
9:00 AM 1:00 PM U13 PDB/SSP


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.