Fixtures

From: 28/11/2016 To: 04/12/2016

Here are the fixtures for the dates selected. The Table is scrollable left to right for devices or screen resolutons that make the table to big to fully display.

DateDescriptionStartEndYearsStaff
28/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH
28/11/2016
Swim Squad
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
28/11/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 8/9 SKS
28/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 9
28/11/2016
GCSE PE Support
3:30 PM 5:00 PM 10 JAA
28/11/2016
1st XI Training
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DLL/JJT/PDB
28/11/2016
BTEC Sport Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form MJL
28/11/2016
Girls Hockey Training @TTS - 18:00-19:30
6:00 PM 7:30 PM 9-6TH SKS
28/11/2016
Key stage 3 basketball 3 v 3 development competition @ Telford Langley
4:00 PM 5:15 PM 7/8 MJL
28/11/2016
Girls Netball training
3:30 PM 5:00 PM 8 upwards GEC
28/11/2016
Sports Leadership @ HLC 6-8 leaders Leave 8-30am Return12-15pm
8:45 AM 12:00 PM 6th Form ALP
28/11/2016
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R3 v Bishop Heber High School (H) Meet 1:30pm
Transport: N/A
2:15 PM 3:30 PM 8 MJL/PDB
28/11/2016
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R3 v Madeley Academy (H) Meet 3:15pm
Transport: N/A
4:00 PM 5:00 PM 7 DJH
28/11/2016
Bouys Football ESFA Schools Cup R4 v Bishop Heber (H) Meet 1:30pm
Transport: N/A
2:15 PM 3:30 PM 8 MJL/PDB
29/11/2016
Shropshire Schools Team Table Tennis Competition @ Telford Langley School (formerly Phoenix), Duce Drive, Dawley, TF4 3JS. Meet 3.30pm Return 7.45pm
Transport: 20 students - bus required
4:30 PM 7:30 PM All Years
29/11/2016
Boys Football ESFA School Cup R3 v Shrewsbury School (A) Meet 12pm
Transport: TBC
2:00 PM 3:30 PM 11/6th Form DLL/JJT
29/11/2016
ESFA National Cup v Idsall (A) Leave 1-45pm Return 4-15pm
2:30 PM 4:00 PM 10/11 ALP
29/11/2016
Yr 8(A/B) Vs. Shrewsbury High (A) Leave 3.30pm Return 5.30pm
Transport: school minibus
4:00 PM 5:00 PM 8 GEC
29/11/2016
Boys B Team Football friendly v Oswestry U15B
3:15 PM 5:00 PM 9 JAA
29/11/2016
Year 7 Development Hockey Tournament (home) 3:30pm to 5:00pm
3:30 PM 5:00 PM 7 SKS
30/11/2016
Boys Football 2nd XI ECFA West Midlands Invitation League 2A v Codsall High School 1(H)
2:00 PM 6th Form PDB/DJH
30/11/2016
Boys Football ESFA Open School v Tupton Hall -Chesterfield S42 6LG (A) Meet 9:15am Return 3:30pm
Transport: TBC
12:00 PM 1:30 PM 8 MJL/PDB
30/11/2016
TWSSA Badminton vs Adams G/Newport Girls (Away) Boys and Girls
8/9/10/11 JAA
30/11/2016
Boys Football 1st xl ECFA League Cat 1 v Lancaster and Morecambe College Mens 1 (A)
Transport: Longmynd
6th Form DLL/JJT
30/11/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 7/9 DJH/PDB
30/11/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 MJL/DLL
30/11/2016
Lane Swimming/Fitness
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form SSP/CMC
30/11/2016
Gymnastics
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11/6th Form ELS/NKL
30/11/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 10/11
30/11/2016
Parents vs Students - 7 aside hockey matches - Meet in changing rooms 6:15pm
6:30 PM 8:15 PM 7-11 SKS
30/11/2016
Year 7 Boys Hockey vs W.Brookes (home) Start 3:30pm Finish 5:00pm
3:45 PM 5:00 PM 7 SKS
30/11/2016
Girls Netball (Yr7A/B) @ William Brookes Leave 3.15pm Return 5.30pm
Transport: School Minibus
3:45 PM 5:00 PM 7 A/B GEC
01/12/2016
Primary School Quicksticks Finals @home Start 3:00pm Finish 4:30pm
3:30 PM 4:30 PM 9/10 SKS
01/12/2016
Boys Football B Team ESFA Schools Cup R3 v Toot Hill School (A) Meet 11:50am Return 5-30pm
Transport: TBC
2:15 PM 3:45 PM 10 JJT/DLL
01/12/2016
Girls Football ESFA School Cup R4 v St Margaret Catholic Academy (A) ST6 4LD Meet 2pm Return 6:15pm
Transport: Longmynd
3:45 PM 5:15 PM 9/10 ALP/
01/12/2016
Girls Football U11 District Trials 6pm - 7pm
DJH
01/12/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
01/12/2016
Learn to Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
01/12/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
01/12/2016
Boys Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
01/12/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
01/12/2016
Year 7 (Girls and Boys) ESFA Impact Trophies 5-a-side Football Competition at the Goalzone at AFC Telford Meet 3.00pm Return 5.20pm
Transport: TTS Minibus TBC
3:30 PM 5:00 PM 7 DJH/ALP
01/12/2016
Boys Basketball
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9/10/11 JJT/MJL
01/12/2016
Learn To Swim
3:30 PM 5:00 PM 7/8/9 SSP
01/12/2016
Table Tennis
3:30 PM 5:00 PM 7
01/12/2016
Football Squad Open Training
3:30 PM 5:00 PM 8 MJL
01/12/2016
Boys Football
3:30 PM 5:00 PM 9 JAA
01/12/2016
Girls and Boys Hockey
3:30 PM 5:00 PM 9/10/11 SKS
01/12/2016
Girls Football
3:30 PM 5:00 PM 10/11/6th Form ALP/DJH
01/12/2016
A-Level Catch Up Session
3:30 PM 5:00 PM 6th Form DJH/ALP/JJT
02/12/2016
Swim Squad
7:00 AM 8:00 AM 7/8/9/10/11/6th Form SSP
02/12/2016
U13 boys indoor county cricket competition at TCAT dome - 9am -1pm. Depart school at 8:30am
Transport: TBC /mini bus
9:00 AM 1:00 PM 7/8 MJL
02/12/2016
Boys Football County Cup v TNS (A) Meet 11am
Transport: TBC
1:00 PM 2:30 PM 6th Form DLL/JTT
02/12/2016
ESFA National Cup v Nunnery Wood (A) Leave 11-30am Return 3-30pm
Results: Cancelled
1:00 PM 2:30 PM 7/8 ALP
03/12/2016
DoE Bronze Second 1/2 Group B Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ School 8-45am Return to School 5-30pm
8:45 AM 5:30 PM 10 ALP
04/12/2016
DoE Bronze Second 1/2 Group B Training Weekend @ Stokes Barn. Meet @ School 9-30am Return to School 3-30pm
9:30 AM 3:30 PM 10 ALP


[Download as Word Document]

Click here to download an iCalendar format version of the next 3 months of fixtures. This can also be used as a subscription by copying the link (http://ttsonline.net/RSS/fixturecalendar.aspx) into Google Calendar, Outlook or a mobile phone. For mobile phones please check the instructions for your particular handset.